iOS 15 rrit funksionin 'terhiq dhe lësho' duke shtuar imazhe dhe tekst

Zvarriteni dhe hidhni në iOS 15

Drag and drop mund të jetë një nga opsionet më interesante të iOS që kemi në dispozicion. Shkathtësia e të qenit në gjendje të bashkëveprojmë me elementë të ndryshëm midis aplikacioneve është një nga shtyllat themelore të rrjedhshmërisë së OS. Gjithashtu, me ardhjen e iOS dhe iPadOS 15 Apple donte të shkonte një hap më tej duke zgjeruar përfitimet e Drag and Drop. Tani e tutje, ne mund të bashkëveprojmë me dokumente, imazhe, tekst në një mënyrë të vetme ose të shumëfishtë midis aplikacioneve të ndryshme. Për më tepër, përmbajtja e zgjedhur mund të vijë nga aplikacione të ndryshme dhe ndërsa me një gisht ne bashkëveprojmë me përmbajtjen, me dorën tjetër mund të bëjmë gjeste.

Ky është funksioni i përmirësuar i tërheqjes dhe lëshimit në iOS 15

Me mbështetje për tërheqjen dhe lëshimin e aplikacioneve, mund të zgjidhni imazhe, dokumente dhe skedarë nga një aplikacion dhe t'i tërhiqni ato në një tjetër.

iOS 15 ka përmirësuar opsionin Drag and Drop tashmë të disponueshëm në iOS 14. Risi qëndron tek elementet në rritje me të cilën mund të bashkëveprojmë. Tani mund të përfshijmë pothuajse çdo përmbajtje që ekziston në funksion: imazhe, tekst, video, dokumente, etj. Përveç kësaj, ne mund të përdorim aplikacione të ndryshme për të zgjedhur elementë të ndryshëm dhe t'i bëjmë ato të grumbullohen automatikisht.

Artikulli i lidhur:
Apple ridizenjon kontrolluesin e lojërave video për iOS 15

Për ta bërë këtë, ne do të zgjedhim elementin e parë me një gisht dhe do ta mbajmë poshtë. Me dorën tjetër mund të përdorim gjeste me shumë prekje për të ndërruar aplikacione. Pasi të keni brenda një aplikacion tjetër, akoma me gishtin tuaj me elementin e parë të zgjedhur, mund të zgjedhim më shumë elemente dhe kur të lëshojmë, ata do t'i përmbahen elementit të parë të zgjedhur në formën e një pirgu.

Gjithashtu, për të përfunduar aksionin ne mund të hyjmë në aplikacionin e destinacionit ku vetëm duke ndaluar shtypjen mund të lëmë të gjitha dokumentet, videot, imazhet ose skedarët në varësi të përdorimit që do t'i japim. Kjo shtesë e re e funksionit lejon vitaminën iOS 15 të bashkojë elementë të aplikacioneve të ndryshme në postat tona elektronike, për shembull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.