Kështu do të funksionojnë lokatori dhe syzet e Apple

Mund të jenë surprizat e prezantimit të radhës më 10 shtator. Ne e marrim si të mirëqenë që do të shohim iPhone-in e ri dhe një gjeneratë të re të Apple Watch pa ndonjë lajm të shkëlqyeshëm përveç materialeve të reja si Titanium dhe Qeramika. Por ditët e fundit thashethemet e reja janë shtuar në lidhje me dy produkte të reja: një lokator dhe syzet me realitetin e shtuar të Apple.

Lokatori (Apple Tag?) Do të përdoret për ta vendosur atë në ndonjë send që mund të humbasë (një çantë shpine, çelësa, portofol, një fëmijë?) Dhe të jetë në gjendje ta lokalizojë atë në çdo kohë. Syzet e Reality të Shtuara mund të jenë hiti i madh i vitit. Si do të funksiononin këto produkte? Ne e shohim atë më poshtë.

Një lokalizues perfekt jashtë linje

Lokatori do të ishte një produkt shumë i ngjashëm me ato që Tile tashmë ofron. Një pajisje e vogël rrethore, e bardhë, me logon e Apple në qendër, që do të kishte lidhje NFC dhe Bluetooth LE, një lloj baterie ose baterie, një altoparlant që të jetë në gjendje të lëshojë zë dhe kështu ta gjejmë kur jemi afër, dhe një version i reduktuar i iOS brenda për të punuar.

Por gjëja më e habitshme do të jetë mënyra se si funksionon. Kjo pajisje e vogël mund të vendoset në çdo element dhe mund të lokalizohet nga kudo, pa pasur vetë lidhjen e internetit. Si do të bëjë? Ndërsa e shpjeguam ditën tjetër se vendndodhja e iPhone funksionon kur nuk ka mbulim në iOS 13.

Artikulli i lidhur:
Si të kërkoni në iPhone, iPad ose Mac tuaj edhe pa lidhje interneti

Ai do të lidhet përmes Bluetooth me çdo pajisje të Apple që është afër, me këdo që kalon pranë dhe ajo pajisje do të jetë ajo që ofron lidhjen e saj të internetit në mënyrë që të mund ta lokalizoni atë nga kudo në botë, pa marrë parasysh sa jeni larg. Të gjitha këto mund t’i bëni nga aplikacioni “Kërko” që do të vijë me iOS 13. Do të ketë një skedë të re, "Artikuj" (artikuj) ku mund të shihni të gjitha gjërat që keni shënuar me këtë lokator.

Shoqërimi i këtyre locatorëve me llogarinë tuaj iCloud do të jetë aq i thjeshtë sa çiftimi i AirPods ose HomePod, duke e afruar celularin tuaj. Me këtë gjest, kushdo që e gjen do të shohë një mesazh në ekranin e tij me emrin e pronarit dhe informacionin e kontaktit. Nëse lokalizimi është në modalitetin e humbur, ky gjest nuk do të jetë i nevojshëm, pasi kur dikush me një produkt Apple është afër do të marrë një mesazh që njofton produktin e humbur dhe duke treguar detajet e kontaktit.

Rishikimi i Tile Sport

Jo vetëm kjo, Ne gjithashtu mund të shohim gjetësit tanë duke përdorur Realitetin e Zgjeruar, me kamerën e iPhone-it tonë, diçka që natyrisht do të jetë në dispozicion edhe me syzet e Apple, të cilat gjithashtu mund t'i shohim në këtë prezantim dhe të cilat tani do t'i detajojmë.

Syzet e Realitetit të Zgjeruar

Apple gjithashtu mund të paraqesë syzet e saj AR, megjithëse është diçka që ende vihet në dyshim nga shumica e njerëzve me kontakte të ngushta me kompaninë. Madje është folur për një pajisje të ngjashme me syzet klasike të Realitetit Virtual që tashmë e dimë. Ndoshta qasja e parë e Apple ndaj realitetit të shtuar është me një pajisje shtesë që përdor një pajisje si iPhone dhe kamerën e saj të re trefishe. Nuk ka asgjë të qartë për këtë.

Ajo që dihet nga testet e brendshme që Apple ka kryer, është ajo do të ketë aplikime që janë përgatitur për "Stereo AR" (Realiteti i Zgjeruar Stereo) dhe kjo mund të funksionojë në dy mënyra të ndryshme: Kur kemi pajisjen në dorë (iPhone) dhe kur e kemi të vendosur në fytyrën tonë me ndihmën e një pajisjeje tjetër. Disa aplikacione të përgatitura tashmë për Stereo AR janë Maps, Search dhe një i ri i quajtur Quicklook AR që do të funksionojë me përmbajtje në internet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Al dijo

  Ideja e lokatorit më duket e mrekullueshme por. Pse duhet që ndonjë përdorues i Apple të heqë dorë nga pajisja e tij si një portë në një mënyrë të detyrueshme dhe pa ngarkuar që Apple të ofrojë një shërbim me të cilin do të bëjë para?
  A do të na paguajnë ata për lidhjen e të dhënave dhe disponueshmërinë dhe përdorimin e pajisjes sonë?
  A mund ta çaktivizojnë këtë funksion pronarët e pajisjeve?

  E përsëris veten. Ideja është shumë e mirë, por nuk mendoj se është e drejtë që ata duan të bëjnë para duke përdorur iPhone dhe lidhjen time të të dhënave që më kushtojnë eurot.
  Tani ... gjithçka është e negociueshme ... që ata të më lejojnë të përdor ndonjë nga shërbimet e tyre të pagesës në këmbim të shërbimeve të mia. Hapësira shtesë për muzikën icloud, apple ...

  1.    Louis Padilla dijo

   Pajisja juaj gjithmonë lokalizohet dhe i dërgon vendndodhjen Apple, kështu që memorizon kur parkoni makinën tuaj, ose ju jep sugjerime bazuar në vendndodhjen tuaj, ose ndez dritën kur ktheheni në shtëpi nëse keni HomeKit me atë mundësi. Kjo nuk do të përfshijë ndonjë shpenzim shtesë për ju. Unë mendoj se do të ketë një mundësi për ta çaktivizuar nëse dëshironi, njësoj si mund ta çaktivizoni tani.

   1.    Al dijo

    Apple më ofron shërbimin e gjetjes së pajisjeve të mia është diçka që mund të më interesojë ose jo.
    Tani, që Apple dëshiron të përdorë pajisjen time dhe lidhjen time të të dhënave për të gjetur pajisje të palëve të treta pa miratimin tim është ajo që nuk e kuptoj.
    Apple nuk më jep hapësirën shtesë që paguaj për iCloud ose muzikë me mollë. Pse duhet t'ju jap përdorimin e pajisjes time falas?