Ky koncept na tregon se është e mundur të kemi media player dhe njoftimet në ekranin e kyçjes së iOS 16

ekrani i kyçjes në iOS 16

Jemi ende në provën e konceptit të iOS 16. Veçoritë dhe përmirësimet e reja po testohen në versionin beta. Për momentin janë vetëm kaq, teste, por ka më shumë se gjasa që shumë prej tyre të mbeten në versionin përfundimtar të Sistemit Operativ që shpresojmë të jetë gati në shtator, së bashku me lançimin e iPhone 14. Në atë konceptet dhe testet që janë bërë, një projektues ka eksperimentuar me idenë që mundeni në të njëjtin ekran të kyçjes, punoni me luajtësin e muzikës dhe njoftimet që mund të na vijnë nga aplikacione të tjera. 

Kur flasim për versionet beta, flasim për teste që bëhen me funksione të reja që mund të qëndrojnë ose jo. Por ka edhe Dëshmi e konceptit, të cilat janë ato që funksionojnë në botën virtuale por nuk kanë arritur ende në fazën beta. Domethënë, ne jemi ende në një hap të mëparshëm, në hartimin e tij. Këto ide janë bërë nga vetë Apple por ka edhe përdorues që duan të kontribuojnë me krijimet e tyre. Kjo është ajo që ndodhi me ideja e Koleut të Fshehur.

Ne tashmë e dimë se me iOS 16 tani Media Player në ekranin e kyçjes është më kompakt dhe ne mund ta shohim artin e albumit në ekran të plotë siç mund të bëhej në iOS 10. Duke u nisur nga kjo bazë, studenti ka menduar pse të mos jeni në gjendje të shtoni njoftime në ekranin e kyçjes pa ndërhyrë me luajtësin.

Me këtë ai ka bërë disa dizajne dhe ka menduar se mund të sigurohet që njoftimet të mos mbivendosen në kopertinën e albumit. Në këtë mënyrë kur merrni njoftime ose lëvizni te Qendra e Njoftimeve me njoftime më të vjetra, arti i albumit në të vërtetë minimizohet në luajtësin e mediave. Kur i fshehni ato njoftime, arti i albumit zgjerohet përsëri në ekran të plotë. Ju keni krijuar një video në kanalin tuaj në YouTube që na tregon me imazhe atë që tashmë është thënë.

Është një ide shumë e mirë Dhe ndoshta nëse arrin në veshët e Apple, mund ta zbatojë atë dhe të ketë një funksion të ri në iOS 16.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.