Si të bëni një instalim të pastër të iOS 16

iOS 16 ka ardhur dhe me Sistemin e ri Operativ të kompanisë Cupertino vijnë në mënyrë të pashmangshme dyshimet: A duhet të përditësoj apo do të ishte më mirë të kryeja një instalim të pastër të iOS 16? E gjithë kjo do të varet rrënjësisht nga gjendja e iPhone tuaj, por sot ne duam t'u përgjigjemi të gjitha pyetjeve tuaja.

Ne ju tregojmë se si mund të kryeni një instalim të pastër të iOS 16 dhe ta instaloni atë nga e para. Në këtë mënyrë do të mund të eliminoni ato gabime ose konsum të tepërt të baterisë që dëmtojnë performancën e iPhone tuaj. Pa dyshim, nëse iPhone juaj nuk ka performancën e pritur, ky është alternativa më e mirë.

Konsideratat paraprake

Duhet të mbajmë parasysh shumë gjëra përpara se të kryejmë një instalim të pastër të iOS 16 për të shmangur çdo problem gjatë procesit. Megjithatë, gjëja e parë ne do t'ju kujtojmë se ky tutorial është i vlefshëm për iOS 16 dhe iPadOS 16, pasi të gjithë mekanizmat dhe mjetet janë plotësisht identike.

Duke marrë parasysh këtë, këshilla e parë që ju japim është të bëni një kopje rezervë, si në iCloud ashtu edhe kompletoni përmes PC ose Mac tuaj, dhe është e paqartë se çfarë lloj kompjuteri përdorni për të kryer këtë instalim të pastër, pasi ai do të jetë i vlefshëm në cilindo nga këto.

Rezervo në iCloud

Për të krijuar kopje rezervë në iCloud Gjëja e parë që duhet të sigurohemi është të kemi një lidhje WiFi, pasi për momentin nuk mund të bëjmë kopje rezervë përmes të dhënave celulare si parazgjedhje, diçka që, meqë ra fjala, do të jetë e mundur pasi të kemi instaluar iOS 16, pasi është një nga risitë e saj kryesore.

Rezervimi i iOS

Me këtë thënë, ne do të shkojmë drejt Cilësimet > Profili (Apple ID) > iCloud > Rezervimi i iCloud. Në këtë pikë do të sigurohemi që të kemi aktivizuar këtë funksion dhe do të shtypim butonin "Kthehuni tani."

Do të duhet të presim një kohë të gjatë, pasi ky lloj rezervimi nuk është saktësisht i shpejtë. Megjithatë, ne mund të shfrytëzojmë rastin për të bërë një kopje rezervë të një aplikacioni aq të rëndësishëm sa WhatsApp, kështu që ne do të sigurohemi që të vazhdojmë të mbajmë të gjitha bisedat, për këtë shkoni te WhatsApp > Cilësimet > Bisedat > Rezervimi > Rezervo tani.

Në këtë pikë mund të kriptoni kopjen rezervë, të përfshini videot dhe madje të planifikoni një kopje automatike.

Kryeni një siguri të plotë në PC ose Mac tuaj

Rekomandimi im personal është që të bëni një kopje rezervë të plotë, domethënë një kopje që përfshin fotot dhe aplikacionet e ndryshme dhe të gjitha cilësimet e tyre. Kjo do t'ju lejojë në rast problemesh, të ktheheni për ta pasur iPhone tuaj në të njëjtat kushte që e keni lënë pak para fillimit të procesit, diçka që nuk mund ta bëni me një kopje rezervë të iCloud.

Për ta bërë këtë, lidhni iPhone me PC ose Mac tuaj përmes kabllit Lightning dhe pasi të keni hapur mjetin e konfigurimit të iPhone, i cili në rastin e macOS do të shfaqet si një vendndodhje e re në listë në zonën e majtë të Finder. .

Duhet të aktivizoni opsionin "Mbani një kopje rezervë të të gjitha të dhënave tuaja të iPhone në këtë Mac", dhe në të njëjtën mënyrë ju duhet të aktivizoni opsionin "Enkriptoni kopjen rezervë." Ky kriptim do të garantojë që kopjimi të jetë i plotë, duke përfshirë cilësime të ndryshme brenda aplikacioneve, dhe sigurisht të gjitha bisedat tuaja në aplikacionet e mesazheve.

Tani shtypni butonin "Sinkronizo" ose atë për të kryer kopjen rezervë, në varësi të faktit nëse po përdorni mjetin macOS ose atë të Windows. Në rastin e kësaj të fundit (Windows), do t'ju duhet të përdorni iTunes pa asnjë zgjedhje, megjithëse ndërfaqja e përdoruesit është identike, kështu që nuk do të keni probleme.

Shkarkoni iOS 16 ose përdorni serverët e Apple

Ju do të keni dy mënyra për ta kryer këtë instalim nga e para. E para dhe ajo që ne rekomandojmë më shumë nga ekipi Actualidad iPhone, është se ju shkarkoni firmuerin iOS në formatin “.IPSW”. ose nga faqja e internetit e zhvilluesve të Apple ose nga portalet e ndryshme të internetit që ju lejojnë të shkarkoni plotësisht në mënyrë të sigurt.

Duhet të keni parasysh se kjo nuk përbën asnjë lloj rreziku për iPhone ose të dhënat tuaja, dhe është se kur kryeni një instalim të iOS, kur filloni procesin e aktivizimit, iPhone lidhet me serverët e Apple për të verifikuar nënshkrimin e Sistemit Operativ dhe për rrjedhojë të verifikojë që po përballet me një version të krijuar dhe të autorizuar nga vetë Apple.

Nga ana tjetër, Nëse preferoni, mund të zgjidhni të lejoni iTunes (në Windows) ose mjetin e sinkronizimit të iPhone (në macOS) të kërkojë versionin më të fundit të disponueshëm të Sistemit Operativ. kur zgjedhim të rivendosim iPhone. Sidoqoftë, ndonjëherë kjo e ngadalëson shumë procesin, ose sepse serverët e Apple janë të ngopur ditët e para pas lëshimit të iOS 16, ose sepse ndonjëherë nuk e përditëson atë dhe vetëm e rikthen, kështu që duhet të kërkojmë përditësime dhe të bëjmë rregullimin më pas.

Instaloni iOS 16 pastër

Tani që keni bërë pjesën e vështirë, në rast se keni zgjedhur të shkarkoni firmuerin iOS, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Lidhni iPhone ose iPad tuaj me PC / Mac dhe ndiqni ndonjë nga këto udhëzime:
  1. Mac: Në Finder do të shfaqet iPhone, klikoni mbi të dhe menyja do të hapet
  2. Windows PC: Hapni iTunes dhe kërkoni logon e iPhone në këndin e sipërm të djathtë, pastaj takoni Përmbledhje dhe menyja do të hapet
 2. Në Mac Shtypni tastin "Alt" në Mac ose Shift në PC dhe zgjidhni funksionin "Rivendos iPhone", atëherë do të hapet eksploruesi i skedarëve dhe ju duhet të zgjidhni skedarin .IPSW që keni shkarkuar më parë
 3. Tani do të fillojë të rivendosë pajisjen dhe do të rindizet disa herë. Mos e shkëputni nga priza ndërsa është bërë

Aq shpejt dhe lehtë do të keni instaluar pastër iOS 16, duke shmangur çdo gabim të mundshëm dhe duke shijuar një iPhone si të ri. Ajo që ne e kemi njohur gjithmonë si një format.


Artikujt më të fundit në ios 16

Më shumë rreth ios 16 ›Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   manuel dijo

  pershendetje miq dhe kam instaluar iso 16 ne iphone 12 pro dhe gjeja e pare qe ve re eshte qe bateria shkarkohet shpejt wow nuk e di nese dikush ka te njejtin problem

  1.    Louis Padilla dijo

   Duhet të lini disa ditë që sistemi të stabilizohet.