Pse lidhësi i rrufesë është më i mirë se foleja e kufjeve

Pse lidhësi i rrufesë është më i mirë se foleja e kufjeve

Me prezantimin e ri iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus, Apple bëri një vendim drastik: për të eleminuar lidhësin me fole 3,5 mm. për kufje. Me këtë, mundësitë e dëgjimit të muzikës në iPhone reduktohen në një kufje Bluetooth ose kufje me një lidhës rrufe, siç janë EarPods të rinj që janë përfshirë tashmë në kutinë.

Ky vendim, pa dyshim, mbart disa shqetësime të tjera, por edhe përparësi të shumta në të tashmen dhe në të ardhmen që e mbështesin atë. Le të shohim pse lidhësi i rrufesë është shumë më i mirë për kufjet sesa priza tradicionale e foleve 3,5 milimetra.

Rrufe, shumë më tepër sesa thjesht një prizë

Edhe pse është diçka që ne e dinim (përkundrazi, ne intuituam) që nga fillimi i këtij viti, konfirmimi që Apple hoqi lidhësin e foleve të kufjeve nuk ka lënë askënd indiferent. Masa është e diskutueshme, pa dyshim! Si çdo lëvizje tjetër e rrezikshme në botën e teknologjisë: mos harroni kur nisi MacBook Air pa një disk optik? Apo kur e keni fshirë në Mac Mini? Dhe kush e përdor tani cd / dvd në laptop?

Në nivelin personal, e konsideroj atë rruga e së ardhmes që hapet para zhdukjes së konektorit të foleve nuk është një kabllo tjetër me një lidhës tjetër, në këtë rast rrufe, nëse jo lirimi i vetë kabllove. Aktualisht, lidhja me Bluetooth është shumë e qëndrueshme dhe konsumi i saj i energjisë është minimal. Ndjesia e të ecurit në rrugë pa një kabllo për të "lidhur" iPhone në xhepin tuaj është madhështore. Por akoma, ka përdorues që preferojnë të përdorin një kufje me tela. E përsosur! Më shumë do të mungonte!

Faktori negativ

Pengesa e madhe e lidhësit të vetëm të rrufesë në iPhone dhe zhdukja e lidhësit të foleve është ajo këta përdorues nuk do të jenë në gjendje të vazhdojnë të përdorin kufjet e tyre nëse u duhet të karikojnë iPhone-in e tyre. Për ta, tashmë qarkullojnë adaptorë të ndryshëm që i lejojnë ata të bëjnë të dyja në të njëjtën kohë, por, le ta pranojmë, është një tjetër sherr dhe një tjetër pajisje që duhet të shikojmë.

Përballë kësaj pengese shumë të rëndësishme nga këndvështrimi im, foleja e kufjeve të rrufesë ofron disa përparësi të mëdha që, përsëri për mendimin tim, konfirmojnë që Apple ka marrë rrugën e duhur. Aq sa disa marka konkurruese planifikojnë të heqin dorë nga lidhësja e foleve në të ardhmen e afërt.

Avantazhet e lidhësit të ndriçimit në kufje

Cilësi më e mirë e zërit

Lidhësja e rrufesë lejon që prodhuesit e kufjeve të përdorin procesorin e tyre me cilësi të lartë, dixhital në analog të sinjalit dixhital (DAC), duke krijuar kështu një tingëllon shumë më thellë dhe më i plotë, më mirë.

Do të lejojë që pajisjet të jenë edhe më të holla

Kupon! Pa dyshim, iPhone-t e ardhshëm nuk do të jenë aq të hollë sa letra e rrotullimit, duke hequr përbërësit e nevojshëm për kufjet analoge dhe vetë folenë lirohet një hapësirë ​​që mund të përdoret në gjeneratat e ardhshme të iPhone. Ose përndryshe, për të përfshirë përbërës shtesë, ose më shumë bateri.

Kufjet do të jenë më inovative

Kur përdorni një lidhës rrufe, prodhuesit e kufjeve do të kenë më shumë për të përtërirë. Për shembull, teknologjia e anulimit të zhurmës brenda kufjeve mund të mos kërkojë një bateri pasi energjia sigurohet tashmë nga vetë porta e lidhjes.

Gjithashtu, ata konvertues me cilësi të lartë dixhital në analog që kemi përmendur të vendosur në kufje mund të përmirësojnë më tej cilësinë e audios duke mos u mbështetur në qarqet e brendshme të iPhone.

Numri i kufjeve bedel do të zvogëlohet

EarPods të rremë me lidhje 3,5 mm ka me shumë kudo. Anasjelltas, Lidhësja e rrufesë kërkon vulën MFi të Apple Dhe si pasojë, megjithëse falsifikimet nuk do të zhduken, ato do të zvogëlohen dhe përdoruesit do të kenë garanci më të mëdha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   GM dijo

  Marrëzitë që duhet të lexoni këtu ...

 2.   Xavi dijo

  Më duket se po përpiqet të justifikojë të pajustifikueshmen, Apple do ta dijë pse ka përfunduar duke hequr lidhjen e foleve, por kjo nuk do të thotë të kesh një botë pa kabllo, pasi që kufjet Bluetooth përdorin më shumë bateri po ose po, nuk është që tani ata shpenzojnë pak, është Ata harxhojnë më shumë sesa nëse e dëgjoni atë me kabëll, përveç faktit që gjithmonë duhet të mendoni të keni kufjet të karikuara për të dëgjuar muzikë. Aktualisht kjo nuk më duket si një përmirësim.

  Nëse tani po kërkohen zgjidhje për problemin e mungesës së foleve, ky problem ekziston. Para se kjo të mos ndodhte, një mënyrë kurioze për të përparuar drejt së ardhmes.

 3.   iandrade dijo

  Përdorimi i një tastiere virtuale nga tastiera fizike, përdorimi i html5 me flash, eleminimi i disqeve optike, eliminimi i foleve 3.5 ANALOG.

  Unë mendoj se Apple merr vendime duke menduar për të ardhmen, është e vërtetë që çdo tranzicion gjeneron siklet dhe në disa raste zemërim, por më besoni mua nuk më mungon aspak disku 3.5 ((të cilin Apple e eleminoi në iMac e saj të parë rreth 98, plotësisht lulëzimi i disqeve).

  Të gjithë mund të mbrojnë preferencat e tyre, edhe nëse kanë tendencë të vjetrohen.

  Nga ana tjetër, do të ishte sëmundje nëse Apple do t'ju jepte pajisjen pa mundësinë e përkohshme për të vazhduar të përdorni atë që ju pëlqen (lexoni adaptorin) ose pa kufje të përputhshme (rrufeja e EarPods).