Ne rishikojmë kufjet Jabra Elite 7 Pro, më mirë në pothuajse çdo gjë

Jabra konkurron kokë më kokë me gjigantët e tjerë si Apple ose Sony në tregun e kufjeve me valë dhe pa tel e vërtetë premium, Jabra Elite 7 Pro, është përmirësuar në krahasim me gjeneratat e mëparshme në çdo gjë, ose pothuajse çdo gjë.

Jabra ka lëshuar tre modele kufjesh njëkohësisht këtë vit. Jabra Elite 3 më i lirë, analizën e të cilit mund ta lexoni dhe shihni në video në kjo lidhje, Jabra Elite Active, që synon ushtrimin e sporteve dhe modeli i tij premium, Elite 7 Pro që analizojmë në këtë artikull. Me një gamë kufjesh nga 79 € në 199 €, ato mbulojnë nevojat e shumicës së blerësve. Me reduktim aktiv të zhurmës, zë me cilësi të lartë, karikim me valë dhe jetëgjatësi mbi mesataren e baterisëJabra Elite 7 Pro dëshiron të konkurrojë me kufje shumë më të shtrenjta dhe ata e bëjnë këtë pa probleme.

tipare kryesore

 • Mikrofona: Dy mikrofona plus një sensor transmetimi kockash në çdo kufje
 • tingull: Drejtues 6 mm
 • Rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit: Certifikuar IP57
 • kodek audio: AAC dhe SBC
 • autonomi: Jetëgjatësia e baterisë deri në 8 orë me një karikim dhe 22 orë shtesë nga kutia e karikimit. Karikimi i shpejtë: 5 minuta japin një orë autonomi.
 • Karga: kuti karikimi me lidhje USB-C dhe karikim me valë (standard Qi)
 • Conectividad: Bluetooth 5.2, lidhje me shumë pika (dy pajisje në të njëjtën kohë)
 • peshë: 5.4 gram për kufje
 • aplicación: Jabra Sound+ (lidhje)
 • Mënyrat e zërit: normal, anulim aktiv i zhurmës, tingull ambienti
 • Kontrollet: butonin fizik në çdo kufje
 • Përmbajtja e kutisë: kufje, tre komplete tapash silikoni, kuti karikimi, kabllo USB-C

Jabra ka përmirësuar dizajnin e kufjeve nga fillimi në fund. Kutia e karikimit ka një dizajn të ngjashëm, por me një formë më të sheshtë. Është një nga rastet më të vogla të karikimit që kam provuar, perfekte për tu vendosur në çdo xhep të pantallonave, xhaketës apo çantës tuaj. Plastikë e zezë me një finiturë mat dhe një ndjenjë cilësie të mirë në materiale, ashtu si në modelet e mëparshme. Gjëja e parë që më tërhoqi vëmendjen është vendndodhja e lidhësit USB-C, në pjesën e përparme. Nuk është asgjë negative (ose pozitive), është thjesht e çuditshme dhe në më shumë se një rast më bëri të përpiqem ta hap çështjen në mënyrën e gabuar.

Brenda kutisë kufjet janë të fiksuara në mënyrë magnetike. Është shumë e lehtë t'i vendosësh, pasi praktikisht magneti i çon në vendin e tyre dhe t'i heqësh, gjë që nuk është gjithmonë e lehtë me dizajnin e disa kufjeve. Kapaku me mbyllje magnetike do ta pengojë atë të hapet në çantën tuaj të shpinës., dhe gjithashtu edhe nëse do të hapej do të ishte e vështirë që kufjet të binin falë magneteve që i rregullojnë ato. Kufjet ndizen dhe fiken automatikisht kur i hiqni nga kasa dhe i vendosni përsëri.

Kufjet gjithashtu kanë një dizajn të ri, shumë më të rafinuar se Elite 75T dhe 85T. E gjithë pjesa e jashtme e kufjeve është një buton i madh fizik për të kontrolluar funksione të ndryshme, një në çdo kufje, dhe që ne mund t'i konfigurojmë sipas dëshirës tonë. Kufjet janë më të vogla dhe të vendosura në veshë janë shumë më pak të dukshme se modelet e mëparshme. Megjithatë, kjo nuk nënkupton një rënie në trajtimin e tyre, as në mënyrën se si ato janë të fiksuara në veshë.

Ata ruajnë dizajnin brenda veshit, i nevojshëm për anulimin e zhurmës. Dhe ato mbeten të rehatshme për t'u veshur pavarësisht se keni kaluar disa orë brenda aparatit tuaj të dëgjimit. Unë do të thoja se janë edhe më të rehatshëm se 85T, të cilin e kam përdorur për muaj të tërë dhe më bëri të heq AirPods Pro. Asnjë ndjenjë veshësh të mbyllur, pa lodhje pas disa orësh, nuk ka zhurma të çuditshme gjatë ecjes. Kjo kërkon që ju të zgjidhni grupin e duhur të prizave silikoni (përfshihen tre madhësi).

Ata nuk bien fare. Këtu nuk ka elementë të çuditshëm dizajni për të rregulluar kufjet, ato qëndrojnë të fiksuara nga forma e tyre dhe duke u rrëshqitur në kanalin e veshit. Për mendimin tim janë perfekte për sport, sepse përveçse janë të fiksuara mirë kanë certifikatën IP57. Unë nuk e kam testuar Elite 7 Active për të parë nëse ka ndonjë ndryshim thelbësor.

Aplikacioni Jabra Sound+

Një nga asetet kryesore të kufjeve Jabra është aplikacioni i tyre i shkëlqyer. Me funksionalitete të ndryshme në varësi të modelit, këto Jabra Elite 7 Pro kanë të gjitha funksionet e kufjeve Premium të markës. Nëse Elite 3 kishte disa funksione "të mbyllura" në aplikacion, Elite 7 Pro ka "të gjitha të përfshira". Rekomandohet që të përdorni aplikacionin për konfigurimin e kufjeve dhe lidhjen e tyre të parë, sepse nuk do të jetë një lidhje e thjeshtë Bluetooth.

Gjatë lidhjes së parë të kufjeve me iPhone-in tuaj, do t'ju duhet të ndihmoni aplikacionin të zvogëlojë mënyrën e dëgjimit tuaj. Është një proces që e kam provuar tashmë me disa kufje (Elite 85T ndër të tjera) dhe kaq ju lejon të përshtatni tingullin e kufjeve me dëgjimin tuaj, sepse jo të gjithë dëgjojmë të njëjtën gjë dhe këto dallime rriten me kalimin e viteve. Mund të konfigurojmë gjithashtu shumë funksione të tjera, si reduktimin e zhurmës, modalitetin e transparencës, butonat fizikë, etj. Ju mund ta kontrolloni volumin nga vetë kufjet, gjë që më pëlqen.

 

Opsionet e personalizimit të aplikacionit janë të vetmet. Barazimi i tingullit është plotësisht i konfigurueshëm sipas dëshirës tuaj, duke qenë në gjendje të vendosni t'i jepni më shumë rëndësi basit ose të zgjidhni një tingull më të ekuilibruar. Mund të krijoni profile të ndryshme tingulli, të personalizoni intensitetin e anulimit të zhurmës ose modaliteti Hearthough (transparencë/ambient). Ju madje mund të ndryshoni opsionet për të përmirësuar zërin gjatë telefonatave.

 

Një gjë që lejojnë gjithashtu kufjet është që ju të instaloni asistentin Alexa të Amazon në kufjet tuaja, kështu që nëse jeni mësuar të përdorni Amazon Echo në vend të Siri, do të jeni ende në gjendje ta bëni këtë në kufje. Nëse preferoni të përdorni asistentin Siri, është gjithashtu e mundur, sigurisht, dhe në rastin e Android do të përdorni atë të Google. Mund të përdorni gjithashtu aplikacionin për të gjetur kufjet tuaja, i cili do të ruajë vendndodhjen e fundit të njohur ku i keni shkëputur nga iPhone juaj. Një aplikacion fantastik të cilit i gjej vetëm gabimet: ai ende përdor miniaplikacionet e vjetra të iOS, nuk është përshtatur me ato të reja që Apple lëshoi ​​në iOS 14.

Cilësia e tingullit

Jabra ka arritur të përmirësojë tingullin e kësaj gjenerate të re të kufjeve dhe kjo nuk ishte një detyrë e lehtë. Nëse elita 85T më ka bindur për zërin e tyre (ndër të tjera), këto Elite 7 Pro të reja më kanë bindur edhe më shumë. Tingulli i tij është më i ekuilibruar, diçka që disa mund ta konsiderojnë humbje. Basi nuk është aq i dukshëm sa ai i 85T, por më pëlqen se si dëgjohet më mirë gama e plotë e tingujve., si mund të diferencohen instrumentet dhe si dëgjohen zërat. Dhe nëse doni bas më të përshtatshëm, atëherë thjesht duhet të përdorni barazuesin dhe të krijoni një profil tingulli sipas dëshirës tuaj.

Megjithatë, nëse flasim për heqjen e zhurmës, gjërat ndryshojnë, sepse këtu humbasim diçka në krahasim me gjeneratat e mëparshme. Nuk e di nëse do të jetë pasojë e drejtpërdrejtë e tingullit më të mirë, por anulimi është disi më i keq se në 85T. Nuk eshte se eshte anulim i keq, por ai me 85T ishte shume i mire. Edhe duke e ngritur deri në fund (mund ta personalizoni intensitetin në aplikacion), ai kurrë nuk e arrin nivelin me të cilin jam mësuar nga paraardhësit e tij. Askush nuk eshte perfekt. Nëse flasim për Modaliteti HearThrough ne gjithashtu duhet të vendosim disa "por", sepse tingulli më duket disi më artificial kur kemi këtë modalitet të tingullit të ambientit aktiv, nuk e kam pasur atë ndjesinë me 85T.

Ajo që është përmirësuar shumë është zëri i telefonatave. Dy mikrofona në çdo kufje dhe një sensor i transmetimit kockor lejojnë që tingulli që arrin tek bashkëbiseduesi juaj të jetë shumë më i mirë se në modelet e mëparshme, veçanërisht kur kushtet nuk janë të favorshme (trafiku, era, etj.). Nëse bëjmë një vlerësim global të tingullit në këto Elite 7 Pro, ne fitojmë qartë në krahasim me 85T, edhe pse ka aspekte në të cilat më mungon kjo e fundit.

modaliteti me shumë pika

Jabra Elite 7 Pro u lançua pa një veçori që kishin paraardhësit e tij: modalitetin Multipoint. Ky funksionalitet lejon kufjet lidhen me dy pajisje njëkohësisht, kështu që ju mund të kaloni ndërmjet tyre automatikisht. Ju dëgjoni muzikë në iPhone tuaj, dëshironi të lidheni me Mac-in tuaj? Kështu që ju e ndaloni muzikën në iPhone dhe filloni riprodhimin në Mac, dhe automatikisht zëri do të ndryshojë në kufjet tuaja. Jabra premtoi të lëshojë një përditësim të softuerit që do ta mundësonte këtë veçori në Elite Pro 7 dhe Elite 7 Active, dhe ka.

Ky modalitet me shumë pika zëvendëson disi sinkronizimin automatik përmes iCloud të AirPods dhe ndërrimin automatik të pajisjes. Është e vërtetë që mbështeten vetëm dy pajisje, por është më se e mjaftueshme për shumicën e përdoruesve. Funksionimi i tij është shumë i thjeshtë, siç thashë më parë gjithçka që duhet të bëni është të ndaloni riprodhimin në pajisjen tuaj aktuale për të kaluar në një të re, dhe më vjen mirë që në kohën e shkrimit të këtij rishikimi është tashmë i disponueshëm, sepse është një pikë shumë e rëndësishme për vlerësimin tim përfundimtar.

autonomi

Jabra na siguron se kufjet zgjasin deri në 8 orë me një karikim të vetëm. Nuk kam mundur ta verifikoj, mendoj se nuk kam mbajtur kufje kufje per 8 ore rresht, por i kam mbajtur per 3 ore te gjata dhe nga llogaritja e baterise se mbetur mendoj se lpasi 8 orë janë mjaft afër realitetit. Me kutinë e karikimit do të kemi edhe 22 orë shtesë karikim, duke shtuar gjithsej 30 orë. Një LED në pjesën e përparme të kutisë së karikimit dhe në kufjet e veshit ju ndihmon të dini se kur duhet të rikarikoni.

Përdorimi im i kufjeve mund të konsiderohet normal. Zakonisht nuk i përdor në punë, në thelb i përdor kur jam në lëvizje ose në shtëpi, kështu që nuk arrij të grumbulloj shumë orë rresht me kufjet e ndezura. Por po, mund të kem mesatarisht rreth 3 orë përdorim në ditë. Kam 7 javë që i përdor këto Jabra Elite 3 Pro dhe i karikoj gjatë natës në bazën pa tela një herë në javë. Me këtë i kam gjithmonë 100% gati për t'u përdorur. Ju nuk mund të kërkoni më shumë.

Fakti që ato përfshijnë karikim me valë është një rehati për ata prej nesh që mezi përdorin kabllot për të rimbushur pajisjet tona. Unë kam bazat të shtrira në të gjithë shtëpinë dhe në punë, kështu që të jesh në gjendje të harrosh kabllot është një avantazh i madh dhe kutia e karikimit funksionon vërtet mirë me bazat e mia të karikimit pavarësisht se janë kaq të vogla. Nuk e vërej se po nxehet gjatë karikimit dhe LED-i i përparmë më ndihmon të di kur është duke u karikuar dhe kur është plot.

Mendimi i redaktorit

Jabra Elite 7 Pro i ri përfaqëson një hap përpara për markën në tregun e kufjeve, me përmirësime të dukshme në dizajn dhe zë, duke ruajtur plusin e rëndësishëm të një aplikacioni të shkëlqyer me opsione konfigurimi që janë të pazakonta për këto pajisje. Megjithëse ulja e zhurmës ka pësuar një përkeqësim të lehtë në krahasim me Elite 85T, përmirësimet në pjesën tjetër të veçorive e tejkalojnë këtë pengesë dhe i bëjnë ato një nga opsionet më të mira brenda kufjeve premium "True Wireless" për performancën dhe çmimin. Mund t’i blini në Amazon për 199 € (lidhje) një çmim më të ulët se konkurrentët e tij kryesorë.

Jabra Elite 7 Pro
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
199
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 90%
 • anulim
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • autonomi e shkëlqyer
 • Tingull me cilësi të lartë
 • rast kompakt
 • Karikim pa tel

Contras

 • Zhdukja e zhurmës më e keqe se gjenerata e mëparshme
 • Mënyra disi artificiale e transparencës

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.