Si të lexoni dhe përgjigjeni WhatsApp pa u shfaqur në internet

WhatsApp, aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve të çastit në botë, ose të paktën ai me më shumë përdorues, pa asnjë diskutim. Pas blerjes së tij nga Facebook, e ardhmja e tij u ngjyros gri, megjithatë, përmirësimet dhe funksionalitetet e vazhdueshme e kanë bërë WhatsApp-in mjetin kryesor të komunikimit në botë.

Megjithatë, ndonjëherë ne duam të kemi qasje në përmbajtjen tuaj pa u monitoruar nga të tjerët, kështu që Ne do t'ju mësojmë se si të lexoni dhe t'i përgjigjeni WhatsApp-ve pa e ditur askush se jeni në linjë, një seri këshillash dhe veçorish që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë në iPhone dhe do t'ju lejojnë të hiqni qafe gjërat e rënda.

Kohët e fundit në “Reagimet” e WhatsApp janë integruar një funksionalitet i trashëguar nga Facebook dhe aplikacioni i tij i mesazheve që është integruar mjaft mirë, por që nuk zgjidh një problem të vogël, atë të aftësisë për të lexuar dhe përgjigjur WhatsApp pa u shfaqur "online", ose të paktën pa e ditur njerëzit që kemi qenë. lidhur me aplikacionin. Ne do t'ju tregojmë të gjitha këto pak truket.

Indeks

Aktivizoni ekranin në Qendrën e Njoftimeve

Qendra e Njoftimeve na jep një përmbledhje të shkurtër të mesazheve WhatsApp që kemi marrë, megjithatë, ajo do të shfaqet në mënyrë origjinale si një "mesazh" dhe nuk do të na tregojë përmbajtjen, të paktën jo kur pajisja është e kyçur. Për të qenë në gjendje t'i aksesoni këto mesazhe më shpejt dhe t'i shihni ato nga Qendra e Njoftimeve, thjesht duhet të hyni në WhatsApp dhe të ndiqni udhëzimet e mëposhtme: Cilësimet > Njoftimet > Paraafishimi > Aktiv. 

Në këtë mënyrë, mesazhet e marra do të shfaqen plotësisht në Qendrën e Njoftimeve, por ne do të kemi ende një cilësim për të personalizuar, që është si vijon: Cilësimet> Njoftimet> WhatsApp> Shfaq pamjet paraprake> Gjithmonë.

Kështu do të shfaqen pamjet paraprake pavarësisht nëse iPhone ynë është i kyçur apo jo, diçka që do të na lehtësojë shumë detyrën.

Duke përdorur Siri

Ne gjithashtu mund të përdorim Siri për të komentuar të gjitha mesazhet WhatsApp që kemi marrë dhe kështu t'i lexojmë ato një nga një, duke ditur se kush na i ka dërguar. Për ta bërë këtë, ne duhet të ndjekim rrugën e mëposhtme të konfigurimit: Cilësimet > Siri dhe Kërko > WhatsApp Consult Siri > Aktivizo.

Pasi të jemi siguruar që ky konfigurim është bërë me të vërtetë, ne thjesht do t'i japim udhëzimet e sakta: Hej Siri, më lexoni mesazhet e mia në WhatsApp.

Në këtë mënyrë ai do të na lexojë mesazhet WhatsApp që kemi në pritje, fillimisht do të na informojë për dërguesin e mesazhit në fjalë dhe më pas do të na lexojë përmbajtjen një nga një. Kjo është padyshim një nga mënyrat më të mira për të lexuar mesazhet WhatsApp pa e ditur askush.

Përgjigju nga njoftimet

Ndërveprimi me njoftimet është diçka që është integruar në versionet e ndryshme të iOS dhe iPadOS për mjaft kohë, kështu që në parim ne duhet të dimë tashmë për të, por ne ju kujtojmë se sa e lehtë është. Thjesht duhet të bëni një shtypje të gjatë në mesazhin që keni marrë në Qendrën e Njoftimeve dhe tastiera do të hapet në fund të ekranit në mënyrë që të mund t'i përgjigjeni mesazhit në fjalë.

Në këtë mënyrë, ju do t'i përgjigjeni një mesazhi specifik pa pasur nevojë të futeni në aplikacion, prandaj nuk do të shfaqeni "online" ose të lidhur dhe nuk do të shfaqet hera e fundit e lidhjes tuaj edhe pse keni pasur mundësi të lexoni dhe t'i përgjigjeni tha mesazhi, dikur nga mënyrat më të shpejta dhe më interesante për të bashkëvepruar me mesazhet pa e ditur askush.

Çaktivizoni lidhjen tuaj të fundit

Mos harroni se gjithmonë mund të kryeni detyrën klasike të çaktivizimit të lidhjes së fundit dhe madje edhe kontrollin blu për të lexuar një mesazh. Kjo është masa më e zakonshme për të mbetur totalisht “anonim” kur hyni dhe dilni nga WhatsApp, duke shmangur kështu sytë kureshtarë të atyre që janë në dijeni të herës së fundit kur keni hyrë në aplikacion apo jeni përgjigjur në një mesazh. Unë personalisht nuk e kam të rregulluar këtë cilësim, por e kuptoj pse është i rëndësishëm për disa përdorues.

WhatsApp

Për të aktivizuar/çaktivizuar konfirmimet e leximit, pra kontrollin blu, thjesht duhet të futemi WhatsApp > Cilësimet > Llogaria > Privatësia > Lexoni faturat. Në këtë pikë është e rëndësishme të dini se nëse çaktivizoni faturat e leximit, nuk do të mund të shihni as ato të të tjerëve. Bisedat në grup, po, do të marrin gjithmonë konfirmime leximi, pavarësisht nëse e kemi aktivizuar apo jo këtë funksion.

Në rastin e lidhjes së fundit, duhet të ndjekim rrugën WhatsApp > Cilësimet > Llogaria > E fundit. koha dhe pasi të hyni, personalizoni përvojën:

  • Të gjithë: Çdo përdorues që ka numrin tuaj të listuar në librin e telefonave do të mund të shohë lidhjen tuaj të fundit me WhatsApp.
  • Kontaktet e mia: Vetëm kontaktet që keni shtuar në librin tuaj të adresave do të mund të shohin lidhjen tuaj të fundit me WhatsApp.
  • Kontaktet e mia, përveç: Saktësisht i njëjtë me funksionin e mëparshëm, por ne do të mund të shtojmë përjashtime specifike, domethënë përdorues të caktuar që nuk duam të shohim lidhjen tonë të fundit në WhatsApp.
  • Asnje: Në këtë rast, asnjë përdorues nuk do të jetë në gjendje të shohë lidhjen tonë të fundit me WhatsApp.

Dhe këto janë të gjitha truket që ju kemi sjellë në mënyrë që të mund t'u përgjigjeni mesazheve të WhatsApp dhe t'i lexoni ato pa qenë nevoja që askush të dijë se jeni lidhur ose keni qenë brenda aplikacionit, diçka që ofron një "plus" të privatësi dhe qetësi në jetën tuaj të përditshme dhe kjo mund ta bëjë jetën tuaj më të lehtë. Ju kujtojmë se kanali ynë Discord është në dispozicion për të gjithë përdoruesit ku mund të gjeni këto truke dhe shumë të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.