Si të pastroni në mënyrë të përsosur AirPods, AirPods Pro dhe AirPods Max

L produktet e mollës Ato karakterizohen nga një cilësi shumë e mirë në krahasim me produkte të tjera të ngjashme nga kompani të tjera. Prandaj kujdesi dhe mirëmbajtja e tyre duhet të jetë e çmuar për të ruajtur cilësinë me të cilën blejmë produktet. Apple vë në dispozicion të përdoruesve udhëzues për t'u kujdesur për pajisjet si brenda ashtu edhe në nivelin e pastrimit. Një nga aksesorët që pis më shumë janë AirPods, kufje Apple, në tre mënyrat e tij: origjinale, Pro dhe Max. Ne ju mësojmë si t'i pastroni në mënyrë perfekte këto pajisje për t'i bërë ato si të reja.

Pastrimi i AirPods: në qendër të vëmendjes

Siç thamë, AirPods janë një pajisje që është e prirur ndaj njollosjes nga natyra e saj. Sidomos origjinalet dhe modeli Pro që futin jastëkët e veshit ose kufjet në kanalin e veshit. Ekzistenca e cerumenit është normale brenda kanalit të veshit, funksioni i të cilit është ta mbrojë atë. Megjithatë, ky dyll i tepërt ndonjëherë mund të depozitohet në pjesë të ndryshme të kufjeve. Nëse lejohet të kalojë, cilësia e zërit të kufjeve ulet dhe pastrimi i kufjeve gjithashtu ulet.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbajë higjienën e duhur personale, në lidhje me kanalin e veshit, për të parandaluar papastërtitë ekstreme në AirPods. Përveç kësaj, ne do ta plotësojmë këtë veprim me pastrimi i plotë i kufjeve Nëpërmjet disa teknikave të thjeshta që rekomandohen zyrtarisht nga Apple dhe trukeve të tjera që përdoren në Apple Store online që ju tregojmë më poshtë.

Mund të pastroni butësisht sipërfaqet e jashtme të AirPods, AirPods Pro, AirPods Max ose EarPods me një pecetë të njomur në 70% alkool izopropil ose 75% alkool etilik ose peceta dezinfektuese Clorox. Mos i përdorni për të pastruar grilën e altoparlantëve në AirPods, AirPods Pro dhe EarPods. Mos i përdorni për të pastruar kapakun e skarës dhe jastëkët e veshëve në AirPods Max. Mos përdorni produkte që përmbajnë zbardhues ose peroksid hidrogjeni. Shmangni lagështimin e hapjeve dhe mos i zhytni AirPods, AirPods Pro, AirPods Max ose EarPods në produktet e pastrimit.

AirPods Apple

Si të pastroni AirPods

Gjenerata e parë, e dytë dhe e tretë AirPods dhe AirPods Pro dallohen për të qenë vëllezërit më të vjetër të EarPods që, siç sugjeron emri i tyre, e futin kufjen në kanalin e veshit. Këto pajisje kanë gjithashtu një kërcell që bie mbi tragus dhe llapën e veshit, duke mbajtur kështu për të parandaluar rënien e tij.

Siç kemi thënë, anatomia e tyre i predispozon ata për një grumbullim më të madh të papastërtive. Prandaj, nëse keni AirPods, ju rekomandojmë t'i pastroni ato si më poshtë:

 1. Përdorni një leckë të butë, të thatë dhe pa garzë që do të shërbejë si një fije e zakonshme për procesin e pastrimit.
 2. Mos përdorni peceta të njomura me 70% alkool izopropil ose 75% alkool etilik për të pastruar të çarat e kufjeve.
 3. Parandaloni hyrjen e lëngjeve në hapjet dhe grilat e kufjeve.
 4. Ju mund të përdorni me shumë kujdes Përdorni një kruese dhëmbësh ose diçka me majë për të hequr dyllin e tepërt të veshit nga muret e portës së daljes audio. Vetëm për muret.
 5. Përdorni një shtupë pambuku e thatë për të hequr dyllin e veshit dhe për të pastruar grilat e altoparlantit dhe mikrofonit.

Edhe pse këto janë rekomandimet zyrtare, përdorin Apple Stores fizike Pastë ngjitëse e ripërdorshme e stilit "Blue Tack". për të pastruar pjesën e brendshme të grilës së AirPods. Për ta bërë këtë, merrni një sasi të madhe brumi dhe bëni një top për më vonë aplikojeni atë në rrjetin e AirPods. Shmangni ta bëni brumin të vogël sepse rrezikoni të futet brenda raftit dhe do të jetë kundërproduktiv. Kur të përfundoni procesin, mund ta pastroni pastrimin me një shtupë pambuku të thatë.

AirPods Pro me karikues MagSafe
Artikulli i lidhur:
Kutia e karikimit AirPods 3 është rezistente ndaj djersës dhe ujit

Apple AirPods Pro

Si të pastroni tamponët e veshit të AirPods Pro

AirPods Pro kanë pads speciale që u japin atyre kushtet optimale për të kryer funksionet e tyre të veçanta si audio hapësinore ose audio transparente. Por megjithatë, duhet të kenë kujdes të veçantë në lidhje me pastrimin e tij:

 1. Përdorni një leckë të butë, të thatë dhe pa garzë për të fshirë ujin e tepërt brenda.
 2. Hiqni tamponët e veshit nga çdo AirPods dhe shpëlajini me ujë. Essentialshtë thelbësore mos përdorni sapun ose produkte të tjera për pastrim.
 3. Thani jastëkët me një leckë të butë, të thatë dhe pa garzë. Dhe sigurohuni që ato të jenë tharë përpara se t'i vendosni përsëri në AirPods.
 4. Ringjisni jastëkët duke u siguruar që hapi dhe shtrirja janë të sakta.

Si të pastroni kutinë e karikimit

Kutia e karikimit është gjithashtu një burim papastërtie, veçanërisht pasi ne depozitojmë vazhdimisht AirPods brenda saj. Përveç kësaj, madhësia dhe shkathtësia e rastit e bën atë ne mund ta marrim me vete në çdo kohë Marrja e tij në vende të prirura për t'u ndotur si çanta ose xhepa. Për të pastruar siç duhet kutinë e karikimit të AirPods dhe AirPods Pro, mund të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Përdorni një leckë të butë, të thatë dhe pa garzë. Në këtë rast Nëse mund të përdorim 70% alkool izopropil ose 75% alkool. Pasi të pastrohet me produktin, do ta lëmë kutinë të thahet. Themelore: mos futni lëng në asnjë portë hapjeje ose karikimi.
 2. Për të pastruar lidhësin Lighning mund të përdorim një furçë të thatë me qime të buta ose një kruese dhëmbësh me shumë kujdes vetëm në pjesën e jashtme dhe më pas hiqni papastërtitë me një shtupë pambuku.

AirPods-et e mia janë lagur me pak lëng

AirPods mund të njollosen ose ndoten me lëngje të tilla si sapun, shampo, balsam, zbutës rrobash, kolonë, tretës ose detergjentë. Në këtë rast, Apple propozon zgjidhjet e mëposhtme:

 1. Pastroni AirPods me një leckë pak të lagur me ujë dhe thajini ato më pas me një leckë të butë, të thatë dhe pa garzë.
 2. Ne do të presim që ato të thahen plotësisht përpara se t'i vendosim përsëri në kutinë e karikimit.
 3. Si rregull i përgjithshëm: Ne nuk do të përpiqemi t'i përdorim ato derisa të thahen plotësisht.

Si të pastroni AirPods Max

AirPods Max janë krejtësisht ndryshe nga Pro dhe vëllezërit e tyre të vegjël AirPods normale. Ajo është rreth kufje shiritash Qendra e papastërtisë mund të vijë nga dy vende: jastëkët e veshit dhe shiriti i kokës. Kjo është arsyeja pse Apple i ndan teknikat e pastrimit në këto dy seksione:

Si të pastroni shiritin e kokës AirPods Max

Shiriti i kokës AirPods Max është bërë prej material i gërshetuar që merr frymë mbështetur nga një kornizë çeliku inox mbuluar me një material të butë prekjeje. Materiali i përdorur për pastrimin duhet të jetë i kujdesshëm:

 1. Në një vend enë 5 ml detergjent të lëngshëm për rroba me 250ml ujë
 2. Hiqni jastëkët e veshit për të mbajtur shiritin e kokës.
 3. Për të pastruar shiritin e kokës, mbajeni AirPods Max me fytyrë poshtë për të parandaluar që lëngu të hyjë në pikën e lidhjes së shiritit të kokës.
 4. Te pastrosh kap një leckë pa garzë me tretësirën që kemi krijuar më sipër dhe e kullojmë që të mos ketë shumë dhe fërkim Diadem për disa sekonda.
 5. Merrni një leckë tjetër dhe lagni me ujë të rrjedhshëm dhe fshijeni shiritin e kokës, duke hequr tretësirën me detergjent.
 6. Në fund, thani shiritin e kokës me një leckë të thatë, të butë dhe pa garzë, duke u siguruar që asgjë të mos mbetet e lagur.
3 AirPods
Artikulli i lidhur:
Kështu mbetet oferta e AirPods pas fillimit të AirPods 3

Apple AirPods Max i ri

Si të pastroni jastëkët e veshit AirPods Max

Jastëkët e veshit AirPods Max janë krejtësisht të ndryshëm nga jastëkët e veshëve AirPods Pro. Ato janë bërë nga një pëlhurë rrjetë dhe shkumë memorie që i japin përdoruesit rehati maksimale. Mekanizmi i pastrim Është e ngjashme me atë që kemi përdorur për shiritin e kokës:

 1. Në një vend enë 5 ml detergjent të lëngshëm për rroba me 250ml ujë.
 2. Hiqni jastëkët e veshit për të mbajtur shiritin e kokës.
 3. Për të pastruar jastëkët e veshit kap një leckë pa garzë me tretësirën që krijuam më sipër dhe e kullojmë që të mos ketë shumë dhe e fërkojmë çdo jastëk për një minutë secili.
 4. Merrni një leckë tjetër dhe lagni me ujë të rrjedhshëm dhe fshijeni mbi secilën prej jastëkëve, duke hequr tretësirën me detergjent.
 5. Në fund, thajini jastëkët me një leckë të thatë, të butë dhe pa garzë, duke u siguruar që asgjë të mos jetë e lagur.
 6. Vendosini ato përsëri.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.