watchOS 9 prezanton rikalibrimin e baterisë për Apple Watch Series 4 dhe 5

WatchOS 9 u prezantua krahas iOS 16 dhe macOS Ventura në hapjen kryesore të WWDC22. Që atëherë, ne jemi tashmë në versionin beta të dytë për zhvilluesit e të gjitha këtyre sistemeve operative. Shumë nga veçoritë që u prezantuan tani janë të disponueshme për zhvilluesit dhe do të jenë të disponueshme për publikun e gjerë kur Apple të lëshojë versionet beta publike brenda disa javësh. Një nga risitë e watchOS 9 është inkorporimi i një sistemi rikalibrimi të baterive për Apple Watch Series 4 dhe 5. Falë tij Vlerësimi i jetëgjatësisë së baterisë do të jetë shumë më i saktë sesa në watchOS 8.

Apple Watch Series 4 dhe 5 do të përmirësojnë vlerësimet e jetëgjatësisë së baterisë në watchOS 9

Në iOS 15.4 Apple ka inkorporuar gjithashtu një sistem të ngjashëm rikalibrimi të baterisë për iPhone 11. Falë këtij sistemi pajisja është në gjendje të rillogarisë dhe të optimizojë nivelin e baterisë, përveç ofrimit të dhëna më të sakta të jetëgjatësisë së baterisë, e cila është gjithashtu thelbësore kur merret parasysh ndryshimi i pajisjes apo edhe baterisë.

Artikulli i lidhur:
Ky është watchOS 9, përditësimi i madh për Apple Watch

Pas përditësimit në watchOS 9, Apple Watch Series 4 ose Series 5 do të rikalibrohet dhe më pas do të vlerësojë më saktë kapacitetin maksimal të baterisë.

E njëjta gjë do të ndodhë me watchOS 9. Sipas shënimeve të sistem i ri operativ nga Apple e cila është në modalitetin beta, Apple Watch Series 4 dhe 5 do të rikalibrojnë bateritë e tyre kur të nisin për herë të parë. Pasi të kryhet kalibrimi, watchOS 9 do të shfaqë më saktë vlerësimin e kapacitetit maksimal, duke iu afruar të dhënave reale.

Ky proces do të jetë automatike dhe përdoruesi do të jetë në gjendje të konsultohet me rezultatin përfundimtar, edhe pse ai nuk do të jetë në dijeni të procesit të brendshëm që ndodh. Ajo që ne dimë është se procesi mund të zgjasë disa javë, ashtu siç ndodhi me iOS 15.4 dhe iPhone 11 disa muaj më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.