11 veçoritë e fshehura të iOS 16 që duhet të dini

Ne vazhdojmë të analizojmë në thellësi iOS 16, sistemi operativ celular i kompanisë Cupertino që do të arrijë zyrtarisht tek përdoruesit në fund të këtij viti 2022 dhe që tashmë po e testojmë në Actualidad iPhone për t'ju sjellë të gjitha këto të reja që nuk dëshironi t'i humbisni.

Zbuloni me ne 11 veçoritë sekrete të iOS 16 që nuk do të dëshironit t'i humbisni. Ato do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë si dhe do t'ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga pajisja juaj. Shfrytëzojmë rastin t'ju kujtojmë se shumica e funksioneve të pranishme në iOS 16 do të jenë të disponueshme edhe në iPadOS 16, kështu që iPhone dhe iPad janë dy pajisje me aftësi të reja.

Duhet të keni parasysh se në momentin e shkrimit të këtij artikulli dhe videos shoqëruese, ne kemi instaluar Beta 2 të iOS 16, kështu që nëse disa nga këto veçori nuk janë të pranishme në pajisjen tuaj, duhet të shkoni te Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit dhe kontrolloni nëse jeni në versionin më të fundit të disponueshëm të iOS 16 Beta.

Vendndodhja e re e butonit të kamerës

Kamera ka pasur gjithmonë një vendndodhje kryesore brenda ekranit të kyçjes, megjithatë për shumë përdorues mund ta bëjë atë relativisht të papërshtatshëm për ta bërë këtë. mollë insistoni në lëvizjen e ikonës shumë afër këndit të poshtëm djathtas të ekranit.

Kjo është arsyeja pse tani me ardhjen e iOS 16 kjo ikonë duket se është zhvendosur, të paktën paksa, për të zhvendosur vendndodhjen e butonit të kamerës më afër qendrës. Ky do të jetë një avantazh për shumë përdorues dhe sigurisht nuk ka asnjë pikë negative për të marrë ankesa nga absolutisht askush.

Cilësimet e personalizuara të sfondit

Një nga veçoritë më interesante të iOS 16 është pikërisht ajo e rregullimit dhe personalizimit të sfondeve të reja. Megjithatë, disa nga shkurtoret ose shkurtoret mund të jenë paksa komplekse për një pjesë të vogël të përdoruesve.

Kur hapim menunë e personalizimit të sfondit, nëse bëjmë një shtypje të gjatë në sfondin që duam të zgjedhim, do të hapet një menu që do të na lejojë të heqim lehtë dhe shpejt sfondin e personalizuar, një funksionalitet që duket ende pak i fshehur. Një tjetër mundësi për të fshirë sfondet do të jetë duke rrëshqitur lehtësisht nga poshtë lart.

E njëjta gjë vlen edhe për faktin se nëse i drejtohemi Cilësimet > Wallpapers Shfaqet një buton që i referohet funksionit të rregullimit të këtyre sfondeve të personalizuara, në të cilin ne mund të shohim një pamje paraprake ose t'i ndryshojmë shpejt ato pa pasur nevojë të thërrasim redaktuesin e sfondit që kemi në ekranin e kyçjes.

Në mënyrë të ngjashme, me ardhjen e versioneve të reja beta të iOS 16 që kemi tani dy filtra të rinj për Wallpapers, këta janë Duoton dhe Color Wash, që do të shtojë filtra me tone të vjetra dhe tradicionale për sfondet. Sidoqoftë, ky është një funksion që shumica dërrmuese e përdoruesve nuk do ta përdorin, pasi ata do të preferojnë botimet e tyre ose ato të ofruara nga redaktori i fotografive të integruar në aplikacion. Foto nga iOS.

Rezervime dhe shënime të shpejta

Nëse i drejtohemi Cilësimet > iCloud > Rezervimi, Tani opsioni për të bërë kopje rezervë do të shfaqet edhe nëse nuk jemi të lidhur me një rrjet WiFi, domethënë t'i bëjmë këto kopje rezervë direkt në rrjetin e të dhënave celulare të pajisjes sonë.

Si zakonisht, këto kopje rezervë do të bëhen vetëm gjatë natës dhe për sa kohë që iPhone është i lidhur me një karikues, kështu që nuk duhet të jetë një problem i rëndësishëm për sa i përket konsumit dhe performancës.

Përveç kësaj, tani kur bëjmë një pamje të ekranit dhe klikojmë në butonin e opsioneve që shfaqet në ekran, ose në mënyrë alternative në butonin "OK" për ta ruajtur atë, Do të na japë mundësinë për të krijuar një shënim të shpejtë me pamjen e përmendur të ekranit. Një funksion interesant për të përmirësuar produktivitetin tonë ose thjesht për të lehtësuar galerinë tonë të pamjeve të ekranit. Përveç kësaj, do të na ofrojë gjithashtu mundësinë e ruajtjes së pamjes së mësipërme të ekranit në aplikacion Regjistrimet.

Karakteristika të tjera të reja të iOS 16

 • Kur përdorim disa karta SIM ose eSIM në pajisjen tonë, do të lejohemi filtro mesazhet e marra në aplikacionin vendas në varësi të linjës celulare në të cilën i kemi marrë.
 • tani kur modifikojmë një mesazh, nëse marrësi nuk po ekzekuton një version të iOS 16 ose më të ri, aplikacioni do të ridërgojë të njëjtin informacion marrësit se mesazhi është redaktuar.
 • Kur shfaqet një tregues i privatësisë, nëse klikojmë në butonin, ne do të drejtohemi në një skedë të vogël ku mund të shohim saktësisht se cili aplikacion është ai që ka përdorur cilësimet e privatësisë dhe sigurisht, çfarë sensorë janë përdorur në çdo kohë.
 • Kur modifikojmë një foto në aplikacionin Photos, Nëse klikojmë në butonin (...) në këndin e sipërm djathtas, do të mund të kopjojmë cilësimet e redaktimit. Më vonë, nëse shkojmë te një foto tjetër, do të jemi në gjendje t'i ngjitim ato cilësime të redaktimit të fotografive në mënyrë që të mos na duhet t'i modifikojmë fotot një nga një nëse ato kërkojnë cilësime shumë të ngjashme.
 • Aplikim Portofoli përfshin një sistem të ri të përcjelljes së porosive nëse kemi paguar me Apple Pay dhe ofruesi ka API-në e nevojshme.

Këto janë disa nga risitë më të fshehura të iOS 16. Nëse dëshironi të instaloni iOS 16, gjëja e parë që do të bëjmë është të instalojmë Profili i iOS 16 Beta, diçka që do ta bëjmë shpejt duke hyrë në një faqe interneti të shkarkimit të profilit si p.sh Profilet Beta, i cili do të na ofrojë mjetin e parë dhe të vetëm që do të na nevojitet, që është profili i zhvilluesit të iOS. Do të hyjmë, do të shtypim iOS 16 dhe do të vazhdojmë me shkarkimin.

Pasi të shkarkohet, do të duhet të shkojmë në seksionin e settings për të zgjedhur profilin e shkarkuar, autorizoni instalimin e tij duke futur kodin e kyçjes nga yni iPhone dhe më në fund pranoni rinisjen e iPhone.

Pasi të kemi rifilluar tashmë iPhone, thjesht duhet të shkojmë te Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit dhe më pas do ta shohim si një përditësim normal, atë të iOS 16.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.