Apple rikujton iPhone 7 dhe iPhone 8 nga tregu gjerman për shkak të Qualcomm

Lufta që po zhvillojnë Apple dhe Qualcomm duket se për momentin nuk ka mbaruar kurrë. Së pari ishte Kina, e cila përmes një gjykatësi ndaloi shitjen nga iPhone 6s në iPhone X. Tani është radha e Gjermanisë. Më 21 dhjetor, siç ju informoi kolegu im Jordi, Një gjykatës gjerman lëshoi ​​një urdhër që Apple duhej të ndalonte shitjen e iPhone 7 dhe iPhone 8.

Por, në mënyrë që të veprojë në përputhje me këtë urdhër dhe të sigurojë që kur të zhvillohet gjyqi, kompania me bazë në Cupertino të kompensohet për këtë ndalim nëse më në fund është e drejtë, Qualcomm është dashur të depozitojë 1.350 miliardë dollarë. Pasi ta keni depozituar atë në gjykatë, Porosia ka hyrë në fuqi dhe Apple ka tërhequr iPhone 7 dhe iPhone 8 nga tregu gjerman.

Nëse hedhim një vështrim në faqen e internetit të Apple në Gjermani, mund të shohim se si në krye të internetit, pajisjet shfaqen ... iPhone Xr, iOS 12, AirPods ... ndërsa në pjesën tjetër të botës mund të shohim si shfaqen… iPhone Xr, iPhone 8, iPhone 7, iOS 12, AirPods Ky ndalim prek vetëm Gjermaninë, një nga vendet ku Apple është përplasur rregullisht me kompani të tjera për çështje të patentave.

Asnjë nga 15 Dyqanet e Mollës në dispozicion në Gjermani Ju mund të shisni iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus, ashtu si faqja e internetit. Sidoqoftë, këto terminale mund të vazhdojnë të blihen në shitës me pakicë të autorizuar, shitës me pakicë që mund të përfitojnë nga ky ndalim gjykate për të rritur shitjet e tyre, edhe nëse nuk janë terminalet më të shitura.

Ne nuk e dimë nëse Qualcomm synon të vazhdojë të padisë kompaninë me bazë në Cupertino në më shumë vende, por nëse vazhdon në këtë rrugë, mund te te lendoje shume, e cila do t'i shtohej vlerësimit të rënies së shitjeve që kompania njoftoi disa ditë më parë dhe që Ne shpjegojmë në këtë artikull.


Ju intereson:
Zhurma zbulohet gjatë telefonatave me iPhone 8 dhe 8 Plus
Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.