Justin Santamaría rrëfen se si Steve Jobs reagoi ndaj FaceTime për herë të parë

La Pandemia e covid-19 Realiteti pas video-telefonatave ka ndryshuar dhe bashkë me to edhe lidhja që kemi për to. Në fakt, dhjetëra shërbime të mesazheve integrojnë tashmë thirrjet video si një funksion më shumë brenda aplikacioneve të tyre. Në rastin e ekosistemit Apple kemi FaceTime i cili u shfaq për herë të parë në qershor 2010 në iOS. Ky prezantim është bërë Steve Jobs, themeluesi dhe ish-CEO i Apple. Në një intervistë me ish inxhinierin e Apple, Justin Santamaría rrëfen sesi Jobs reagoi ndaj FaceTime herën e parë që pa mjetin duke punuar me kapacitet të plotë.

"Unë do t'i bëj njerëzit të bëjnë mut pantallonat e tyre": Steve Jobs në FaceTime

Unë isha në zyrën e shefit tim me një ekip ... dhe dikush ishte në një zyrë tjetër. Ne po përdornim katër kompjuterë të vendosur për t'u nisur, dhe më kujtohet se më informuan për atë që ndodhi, pretendoni se po shkon mirë. Është një softuer beta, javë përpara nisjes... kur FaceTime e bëri atë tingullin woom, atëherë ai doli nga woom në pamjen 3D, dhe më kujtohet se Steve tha: "O Zot, unë do t'i bëj njerëzit të bëjnë mut pantallonat e tyre".

Ky është reagimi i Steve Jobs ndaj versionit të parë të FaceTime që Justin Santamaría rrëfen në Podcast Techmeme Ride Home. Santamaría drejtoi ekipin inxhinierik të iPhone dhe krijoi iMessage, FaceTime dhe konceptin e mesazheve jeshile dhe blu në Messages. Koha e tij në Apple përfundoi në shkurt 2013 dhe ai filloi krijimin e kompanisë së tij të quajtur Future.

Artikulli i lidhur:
Si të bëni një telefonatë FaceTime me pajisjet Android ose Windows

Në intervistë shikon se si Jobs reagoi ndaj beta-ve të para të FaceTime. Me sa duket duke dëgjuar zhurmën e njohur të FaceTime, Jobs pa një mundësi vërtet të mirë për të inovuar dhe bashkuar njerëzit përmes produkteve të tij. Evolucioni i shërbimit ka qenë i njohur vitet e fundit me video thirrjet në grup, mundësinë e kryerjes së telefonatave me përdoruesit e Android ose mundësinë e ndarjes së ekranit përmes SharePlay.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maqueropro dijo

    Epo, me sa mirë po funksiononte iChat në Mac, ata mund ta kishin përmirësuar atë dhe të shmangnin atë gjë groteske të të pasurit kohë për fytyrën dhe iMessage. Një për video dhe një për mesazhe që mund t'i keni të dyja në iChat!!!! Po Jobs, ne mut pantallonat tona por nga inati për një marrëzi të tillë!!!!