Si të transferoni bisedat WhatsApp nga iPhone në Android ose anasjelltas

Si iOS ashtu edhe Android na ofrojnë shumë mundësi për të shmangur humbjen e të dhënave për sa kohë që jemi në të njëjtën platformë. Rezervimet në iCloud ose në llogarinë tonë të Google bëjnë që kalimi nga një Android në tjetrin ose nga një iPhone në tjetrin është lojë e një fëmije dhe se ne nuk e humbasim të gjithë përmbajtjen që smartphone-i ynë i mëparshëm duhej të ishte në gjendje të vazhdonte me një të ri sikur asgjë nuk do të kishte ndodhur. Por ¿çfarë ndodh kur duam të kalojmë nga iPhone në Android apo nga Android në iPhone?

Në këtë rast gjërat ndryshojnë rrënjësisht. Aplikacioni në fjalë mund të ketë serverat e vet për të ruajtur të dhënat dhe që është i pajtueshëm me Android dhe iOS, siç është rasti me Telegram, dhe atëherë ndryshimi do të jetë i padukshëm, por nëse jo, si me WhatsApp, realiteti është se do të jetë e vështirë të mos humbasim të gjitha bisedat dhe fotot tona kur shkojmë nga iOS në Android ose anasjelltas. Por ka mënyra për ta arritur atë dhe këtu ne ju tregojmë më të drejtpërdrejtën dhe të thjeshtë.

Tenorshare iCareFone

Transferoni foto nga iPhone në kompjuter iCareFone

Procesi për të transferuar bisedat WhatsApp nga një iPhone në një Android, ose anasjelltas, mund të bëhet pak a shumë kompleks, në varësi të aplikacionit që përdorim. Djemtë nga Tenorshare na vunë në dispozicion aplikacionin iCareFone, një aplikacion që përveçse na lejonte transferoni të dhëna WhatsApp nga një platformë mobile në tjetrën, gjithashtu na lejon të transferojmë imazhe nga iPhone, iPad ose iPod touch në kompjuterin tonë përveç iTunes, kopjoni muzikë, libra dhe imazhe në pajisjen tonë, fshini aplikacione ... të gjitha pa pasur nevojë të përdorni iTunes në çdo kohë

Kalimi i të dhënave WhatsApp nga iPhone juaj ose në një telefon Android, me iCareFone është një proces shumë i thjeshtë (i rëndësishëm) dhe i shpejtë (hapat që duhet të ndiqni), pasi që kohëzgjatja përfundimtare do të varet nga sasia e imazheve dhe videove që kemi ruajtur në llogaria jonë WhatsApp e pajisjes sonë. Procesi është saktësisht e njëjtë për të dy sistemet operative.

Si të transferoni bisedat WhatsApp nga iPhone në Android - iCareFone

Pasi të kemi ekzekutuar aplikacionin iCareFone, ne duhet te lidhni të dy pajisjet, burimin dhe destinacionin me kompjuterin tonë dhe përmes aplikacionit zgjidhni cili do të jetë burimi i të dhënave (nga cili terminal duam të nxjerrim të dhënat) dhe terminali i destinacionit (në cilin terminal duam t'i kopjojmë). Pasi të vendoseni, klikoni në Transfer (në rastin tonë, ne do të transferojmë biseda WhatsApp nga një iPhone 6s në një Samsung Galaxy).

Si të transferoni bisedat WhatsApp nga iPhone në Android - iCareFone

Pasi të klikojmë në butonin Transfer, aplikacioni do të kujdeset bëjmë një kopje të të gjitha të dhënave në kompjuterin tonë, duke përfshirë të gjitha bashkëngjitjet dhe do të krijojë një skedar rikthimi që do të rivendosë, falë tepricën, pajisjen e synuar.

Si të transferoni bisedat WhatsApp nga iPhone në Android - iCareFone

Siç kam komentuar në paragrafët e mëparshëm, në varësi të informacionit që kemi në kopjen tonë të WhatsApp, procesi mund të zgjasë pak a shumë. Gjatë gjithë procesit, Ne nuk duhet të shkëputim asnjë nga terminalet nga kompjuteri që janë pjesë e procesit nëse nuk duam që procesi të mos kryhet në mënyrë korrekte.

iCareFone është në dispozicion për të dy Windows si për macOS.

dr.fone

Për të kryer këtë detyrë të komplikuar ne mund të gjejmë metoda shumë të ndryshme në internet, shumica e të cilave janë shumë të komplikuara dhe nuk funksionojnë, ose në rastet më të mira ato e bëjnë këtë vetëm pjesërisht. Nga të gjitha opsionet e provuara, ajo që më dha rezultatin më të mirë ishte aplikacioni Windows dhe Mac «dr. fone »dhe Tenorshare iCareFone që mund të shkarkoni nga kjo lidhje dhe se mund ta provoni falas. Shtë një aplikacion që bën shumë më tepër sesa transferimi i mesazheve tuaja nga iOS në Android, por në këtë artikull ajo që na intereson është pikërisht kjo, kështu që ne do të përqendrohemi në atë veçori.

Artikulli i lidhur:
Kështu ju shikojnë me celularin tuaj Android

Sapo të shkarkohet aplikacioni në kompjuterin tonë, ne do ta ekzekutojmë atë dhe do t'i lidhim të dy pajisjet përmes kabllove të tyre përkatëse USB në Mac ose PC. Ne duhet të pranojmë të gjitha mesazhet që kërkojnë leje që na shfaqen, veçanërisht në pajisjen Android ku do të instalohet programi i nevojshëm. në mënyrë që gjithçka të funksionojë ashtu si duhet. Pasi gjithçka të jetë gati, ne do të vazhdojmë të futemi në pjesën që na intereson: "Rezervimi dhe restaurimi".

Në dritaren tjetër zgjedhim në shiritin anësor të majtë opsionin "Rezervo dhe rivendos WhatsApp", dhe opsionet e ndryshme që mund të ekzekutojmë në lidhje me aplikacionin e Mesazheve do të shfaqen. Në këtë rast ne zgjedhim të parën: «Transferoni mesazhe WhatsApp».

Më pas do të shfaqen dy pajisjet tona, burimi i të dhënave në të majtë dhe marrësi në të djathtë. Ky detaj është i rëndësishëm sepse duhet të sigurohemi që ato të vendosen në vendin e duhur, pasi pajisja në të djathtë, ajo që do të marrë të dhënat, do të humbasë të gjithë informacionin WhatsApp që kishte për të rivendosur një të ri. Nëse porosia nuk është e saktë, klikoni në butonin qendror «Flip». Pasi të kemi konfirmuar që pajisja origjinale është në të majtë dhe destinacioni është në të djathtë, ne mund të klikojmë në butonin «Transfer».

Isshtë një procedurë që zgjat disa minuta, kështu që jini të durueshëm, dhe edhe nëse mendoni se aplikacioni është bllokuar, prisni që ajo të përfundojë. Pasi të përfundojë transferimi, ne duhet të shkojmë te pajisja jonë e destinacionit dhe të ndjekim hapat e treguar. WhatsApp do të na shfaqet sikur ta kishim instaluar vetëm, dhe madje do të duhet të konfigurojmë numrin tonë të telefonit në të. Në këtë pikë do të jetë e nevojshme të rivendosim të dhënat që janë ruajtur në kujtesën tonë të brendshme, siç do të na tregojë vetë WhatsApp, në mënyrë që të gjitha të dhënat që kemi transferuar nga iPhone-i ynë të transferohen në Android-in e ri.

Artikulli i lidhur:
Si të dërgoni video të gjata nga WhatsApp dhe mos t'i shkurtoni ato

Shtë një proces i thjeshtë me disa pika kryesore në të cilat duhet të kemi kujdes që të mos humbasim informacionin, por me këto udhëzime nuk do të keni problemin më të vogël për ta arritur atë. DHERezultati përfundimtar është se ju do të keni të gjitha mesazhet tuaja WhatsApp në terminalin e ri, megjithëse duhet të theksohet se nuk është e përsosur, pasi bisedat duken të çrregullta dhe bisedat që keni arkivuar do të shfaqen në mes. Por kjo zgjidhet me disa minuta duke riorganizuar WhatsApp tuaj, dhe gjëja e rëndësishme, të cilat janë mesazhet, fotot dhe videot, do të jetë e paprekshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  Lidhjet e shkarkimit në faqen zyrtare të internetit nuk funksionojnë. Ndonjë zgjidhje? Kam një dhimbje koke duke provuar të transferoj të gjithë WhatsApp nga iOS në Android për 1 muaj.

 2.   Izabelë dijo

  Nuk funksionon pasi kërkon versionin e paguar, përndryshe opsioni për të kaluar WhatsApp nuk është aktivizuar, a ka ndonjë mënyrë tjetër për ta bërë atë?
  Falënderim

 3.   Jair Aicardo Usme Soto dijo

  Nuk funksionon, gjithçka është në rregull derisa t'i jepni transferim, atje ju kërkon ta blini, domethënë versioni provë nuk bën në të vërtetë asgjë. Ndonjë zgjidhje?

 4.   John dijo

  Më keq akoma, ju e blini shfaqjen. Nuk ka rëndësi, është e rëndësishme të rikuperoni bisedat.
  Ju ndiqni të gjithë procesin …… Nuk ka rëndësi, fundi është i mirë.
  Dhe kur të përfundojë riinstalimin e WhatsApp ... duket se do ta arrini atë ... por jo.
  Ju konfirmoni numrin tuaj të telefonit dhe ju thotë të rikuperoni një kopje ... Por hidhuni për të rimarrë një kopje të Diskut ...
  Nuk është e mundur të rikuperoni kopjen lokale askund.
  Ju mendoni se keni bërë diçka të gabuar dhe filloni nga e para ...
  Dhe ju merrni WhatsApp, pas tre instalimesh, që t'ju bllokojë për disa orë dhe nuk ju lejon të verifikoni numrin.
  Dhe nuk keni më një kopje ose whatsapp.
  Përfundimtari ... nuk funksionon pas pesë përpjekjesh. Në fund të fundit nuk duket se rivendos ... turp.

 5.   Të mashtruarit dijo

  Ndihem i mashtruar

 6.   Engjëlli VD dijo

  Programi nuk ofron mundësinë për të kaluar nga Android në iOS, vetëm nga iOS në Android, atëherë titulli tb është një gënjeshtër.

 7.   FAF dijo

  E bleva atë muaj më parë kur iphone më bllokoi dhe kur doja ta përdorja përsëri për të transferuar skedarë, donte që ta blija përsëri ...
  Një mashtrim

 8.   eq dijo

  nuk funksionon, ata kërkojnë të regjistrohen për të vazhduar me versionin falas dhe së fundmi gjithçka është për të detyruar blerjen. Shtë një mashtrim

 9.   maria dijo

  Faleminderit! Duhet ta pranoj që kur lexova komentet e mëparshme u frikësova dhe mendova se ishte një mashtrim, por nuk ishte ashtu, të gjitha mesazhet, fotot dhe audiot e WhatsApp-it u kaluan, të çrregullta, por u arrit ajo që unë kisha nevojë.

  1.    Emilio dijo

   Si e keni bërë atë? ndajnë parfavarts llogarinë e pagesës

 10.   Monica dijo

  Kërkojini të blini programin ...

 11.   R. Fdez dijo

  Në të vërtetë "demo" nuk funksionon për të transferuar WhatsApp, dhe programi është i shtrenjtë pasi unë dua ta bëj atë vetëm 1 herë.
  Ata duhet të jenë të qartë dhe që nga fillimi të thonë se është një program, periudhë e paguar, e jo të ofrojnë një "demo". Më mirë vendos një video dhe periudhë, mos e humb kohën time. Ahhh dhe programi i dreqit po më kalonte, nuk jep mundësi ta mbyllim, unë duhej të detyroja daljen për ta mbyllur.

 12.   Ngas dijo

  Sqaroni në artikullin tuaj se programi është paguar, kështu që ne shmangim instalimin e tij.

  1.    Louis Padilla dijo

   Artikulli thotë qartë "ju mund ta provoni falas" dhe kjo ishte rasti në janar 2018, kur u botua. Tani për tani nuk e di. Gjithsesi, ju jeni të mirëpritur.

 13.   Iron Arthur dijo

  Nuk është falas dhe nuk funksionon mirë në shumë raste.

 14.   Asun dijo

  Nuk funksionon, unë kam marrë gjithashtu 3 përpjekje dhe asgjë. Këto gjëra ju irritojnë aq shumë sa që në fund arrini në përfundimin se duhet të paguani. Por ju përfundoni duke zgjedhur një aplikacion tjetër përveç telefonit Dr, sepse jeni mashtruar.

  1.    Marian dijo

   Asun, dhe në fund me çfarë aplikacioni e keni arritur? Faleminderit.

 15.   Oscar dijo

  Më duhet të migroj bisedat e aplikacioneve nga një iPhone X në një Samsung Galaxy Note 20. Unë dua të di në cilën tregti e bëjnë atë?