Mirupafshim kontakteve të kopjuara me ardhjen e iOS 16

Kontaktet e kopjuara iOS 16

javë pas jave të Betas për zhvilluesit e iOS 16 po ndodhin. Ka shumë funksione që Apple ka inkorporuar në këtë sistem të ri operativ dhe shumë prej tyre po analizohen javë pas jave. Sidoqoftë, iOS 16 ka përfshirë gjithashtu dhjetëra veçori dhe opsione të vogla që, edhe pse të paçmueshme, do të ndryshojnë jetën e përdoruesve. Në këtë rast, ne zbuluam një veçori ku më parë duhej të instalonim aplikacione të palëve të treta: kontakte të kopjuara. Që tani e tutje, iOS do të zbulojë se cilat janë kontaktet e kopjuara dhe do të na ndihmojë të bashkojmë kontaktet.

Një gabim shumë i zakonshëm do të zhduket në iOS 16: kontakte të kopjuara

Shumë herë me ndërrimin e telefonave apo kartave SIM çmendemi. Edhe pse ndoshta kjo ka ndodhur më shumë disa vite më parë sesa tani, ku tendenca e përgjithshme është të ruash gjithçka në cloud për të qenë në gjendje të hedhësh informacionin lehtësisht. Një nga ato të dhëna janë kontaktet. Në shumë raste, kur kontaktet hidhen, ato dublikohen dhe ne përfundojmë me dhjetëra kontakte të dyfishta me informacione të shpërndara nëpër listën e kontakteve.

Deri më tani, për të fshirë ose bashkuar kontakte të dyfishta, duhej të shkonim në App Store dhe të shkarkonim aplikacione që do të na ndihmonin në këtë detyrë. iOS 16 vret aplikacionet e palëve të treta duke zbuluar kontakte të kopjuara dhe duke ofruar bashkimin e kontakteve. Kështu mund ta shohim falë një përdoruesi të Reddit:

[FAKTUARA] iOS 16 Beta 1: Zbulimi i kopjimit në Kontaktet nga iOSBeta

iMessage në iOS 16
Artikulli i lidhur:
iMessage në iOS 16 prezanton mundësinë për të modifikuar dhe fshirë mesazhet

Në krye të aplikacionit Kontaktet, shfaqet një shenjë me numri i kontakteve të dyfishta. Kur klikojmë në meny, ne hapim një dritare ku cilat janë ato kontakte të dyfishta dhe kartat me informacionin që kanë. Apple propozon përmes iOS 16 bashkimi i të gjitha kontakteve të kopjuara duke mbajtur të gjithë informacionin, të pa përsëritur qartë, në një kontakt të vetëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.