Si të ndryshoni ikonat e aplikacioneve në iPhone

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve të iPhone

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve në iPhone Na lejon t'i japim iPhone-it tonë një prekje personalizimi që, deri në ardhjen e iOS 14, ishte i disponueshëm vetëm në një numër shumë të vogël aplikacionesh që ofronin këtë opsion.

Nëse jeni të lodhur nga shikoni gjithmonë të njëjtën ikonë në WhatsApp, Safari, Telegram, Notes, aplikacionin e bankës suaj... në këtë artikull ju tregojmë të gjithë hapat që duhet të ndiqni për të ndryshuar ikonat e aplikacioneve në iPhone.

Për të marrë parasysh

Para së gjithash, ne duhet të dimë si funksionon dhe çfarë do të thotë të ndryshosh ikonën e aplikacionit. Në fakt, Apple nuk na lejon të ndryshojmë ikonën e aplikacioneve.

Çfarë na lejon, nëpërmjet aplikacionit Shortcuts, është krijimi i një shkurtoreje për një aplikacion duke përdorur imazhin ose ikonën që duam.

Çfarë nënkupton kjo? Për çdo shkurtore që krijojmë në një aplikacion, do të kemi dy ikona për të hyrë në aplikacion: shkurtoren që kemi krijuar dhe ikonën e aplikacionit.

Zgjidhja për këtë problem është krijimi i një dosjeje ku lëvizni ikonat origjinale të aplikacionit dhe lini ikonat e reja të personalizuara që krijojmë në desktop duke ndjekur hapat që ju tregoj në këtë artikull.

Në App Store mund të gjejmë aplikacione të ndryshme që na ofrojnë grupe ikonash me porosi pranë fondos de pantalla për të krijuar tema. Disa nga këto aplikacione gjithashtu përfshijnë miniaplikacionet që kombinohen si me ikonat ashtu edhe me sfondin.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve në iPhone me aplikacionin Shortcuts

Siç e përmenda më lart, për të ndryshuar ikonat e aplikacioneve në iPhone duhet të përdorim aplikacionin Shortcuts, një aplikacion që nëse nuk e keni të instaluar, mund ta Shkarkojeni falas përmes lidhjes së mëposhtme.

Pasi të kemi instaluar aplikacionin, hapim aplikacionin dhe ndjekim hapat që ju tregoj më poshtë:

 • Klikoni në + shenjë ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të aplikacionit.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve të iPhone me Shkurtoret

 • Më pas, ne shkruajmë emri i shkurtores.
 • Tjetra, klikoni në Shto veprim dhe në kutinë e kërkimit shkruajmë hap aplikacionin, duke zgjedhur rezultatin e treguar në seksion Scripts.
 • Në hapin tjetër, klikoni në tekst App dhe zgjedhim cilin aplikacion duam të hapim.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve të iPhone me Shkurtoret

 • Tjetra, ne klikojmë në 4 vija horizontale ndodhet në këndin e sipërm të djathtë dhe zgjidhni Shto në ekranin bazë.
 • Në dritaren tjetër klikoni në logo paracaktuar të aksesit të drejtpërdrejtë dhe më pas në Zgjidhni foton për të zgjedhur imazhin që duam të përdorim. Ne gjithashtu mund të kërkojmë imazhin në pajisjen tonë ose të bëjmë një foto.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve të iPhone me Shkurtoret

 • Në fund shtypim shtoj.

Në ekranin fillestar, do të krijohet një shkurtore me imazhin që kemi zgjedhur që ekzekuton WhatsApp. Tani ne duhet zhvendosni aplikacionin whatsapp në një dosje dhe në vend të kësaj, përdorni shkurtoren që kemi krijuar.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve në iPhone me aplikacione të tjera

Aplikacioni që do të përdorim për të ndryshuar ikonat e aplikacionit, sfondin dhe miniaplikacionet në mënyrë që të ndjekin të njëjtin dizajn është Widget fotografish: E thjeshtë.

Me këtë aplikacion procesi i ndryshimit të ikonave të aplikacioneve në iPhone është shumë më i shpejtë, pasi bëhet kolektivisht në sistem dhe jo një nga një si me aplikacionin Shortcuts.

Foto Widget: E thjeshtë, është një aplikacion që ne mundemi shkarko falas. Mund të përdorim aplikacionin pa asnjë lloj kufizimi në këmbim të shikimit të një reklamePra paguani 22,99 euro për t'i hequr plotësisht.

Kjo app përditësohet periodikisht duke shtuar tema të reja në varësi të kohës së vitit në të cilën gjendemi.

Widget fotografish: E thjeshtë (Lidhja e AppStore)
Widget fotografish: E thjeshtëfalas

Nëse ky aplikacion nuk i plotëson nevojat tona, ne mund të zgjedhim alternativat e disponueshme në App Store, për aq kohë sa ne jemi të gatshëm të paguajmë për abonimet që ata ofrojnë.

Si funksionon miniaplikacioni i fotografive: E thjeshtë

Aplikacioni i miniaplikacionit të fotografive: i thjeshtë punon përmes profileve. Pasi të kemi zgjedhur dizajnin (ikona, sfond dhe miniaplikacion) që duam të përdorim, aplikacioni do të na ftojë të shkarkojmë një profil në iPhone-in tonë.

Pasi të instalojmë profilin në pajisje, në ekranin bazë do të shfaqë ikonat e të gjitha aplikacioneve së bashku me ato origjinale. Nëse fshijmë profilin, të gjitha ikonat e reja që korrespondojnë me atë temë do të hiqen nga pajisja.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve në iPhone me miniaplikacionin e fotografive: e thjeshtë

Pasi të kemi shkarkuar dhe instaluar aplikacionin, e hapim atë dhe shkojmë te fund ku gjenden të gjitha opsionet që na ofron:

 • Tema. Ky seksion tregon grupe ikonash për t'u përdorur në iPhone tonë.
 • widget. Në seksionin Widget, gjejmë miniaplikacione që përputhen me temat e ikonave të disponueshme në seksionin Tema.
 • Artikull. Brenda artikullit, sfondet që përputhen shfaqen me ikonat e disponueshme në seksionin Tema, Paketat e Ikonave dhe Fontet.
 • imja. Në seksionin My, ruhet përmbajtja e personalizuar që kemi krijuar për t'u përdorur me aplikacionin.

Meqenëse ajo që duam është të ndryshojmë ikonat e aplikacioneve të iPhone, klikoni në Temë dhe ne navigojmë midis imazheve të ndryshme që na tregojnë se si do të duket iPhone-i ynë me secilën seri ikonash.

ndryshoni ikonat e aplikacioneve iphone

 • Kur të kemi gjetur paketën e ikonave që na pëlqen më shumë, klikojmë mbi të shikoni imazhin e madh.
 • Tjetra, klikoni në Kurseni pas një reklame (reklama).
 • Atëherë do të hapet dritarja e cilësimeve të temës. Në këtë dritare, ne mund të konfigurojmë:
  • Wallpaper. Klikoni në Ruaj në mënyrë që imazhi i sfondit të temës të ruhet në aplikacionin Photos dhe kështu të mund ta përdorni atë si sfond.
  • widget. Kur klikoni mbi Ruaj, miniaplikacioni që shfaqet do të ruhet në mënyrë që të mund të përdoret në ekranin bazë të pajisjes sonë. Mund të krijojmë miniaplikacione të reja në seksionin Artikuj.
  • Ikona. Ky seksion tregon të gjitha ikonat aktuale të aplikacionit së bashku me ikonën me të cilën do të zëvendësohen. Ky seksion na lejon të zgjidhim ndryshimet që nuk na pëlqejnë dhe të shënojmë të tjerat që nuk janë shënuar si parazgjedhje.
  • Ikona e personalizuar. Në këtë seksion të fundit, ne mund të na lejojmë të përdorim çdo imazh të ruajtur në bibliotekë si një ikonë aplikacioni (një veprim që mund ta bëjmë edhe me aplikacionin Shortcuts).

Shkarkoni aplikacionet e ikonave të profilit për iPhone

 • Pasi të kemi përfunduar të gjitha hapat, klikoni mbi Instaloni ikonat XX, ku XX është numri i ikonave të aplikacionit që do të zëvendësojnë ikonat e tyre.
 • Në dritaren tjetër, klikoni në butonin Shkarko profilin.
 • Atëherë do të hapet një dritare e shfletuesit, ku duhet të klikojmë lejoj.
 • Më në fund shfaqet një dritare ku jemi ftuar përdorni profilin që kemi shkarkuar.

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve të iPhone

 • Tani duhet të instalojmë profilin që kemi shkarkuar. Ky profil do të shfaqë të gjitha ikonat e reja në ekranin bazë të pajisjes sonë. Për ta instaluar, ne aksesojmë Cilësimet > Profili i shkarkuar > Instalo > Instalo.
  • Nëse opsioni nuk shfaqet Profili u shkarkua, ne ndjekim rrugën e mëposhtme: Cilësimet > Të përgjithshme > VPN dhe menaxhimi i pajisjes > me kokë poshtë.
 • Më pas, shkojmë te aplikacioni Photos dhe përdorim imazhin që kemi shkarkuar nga aplikacioni si Wallpaper (kliko në butonin share dhe zgjidhni Wallpaper)

Ndryshoni ikonat e aplikacioneve të iPhone

 • Më në fund, është koha për të shtoni miniaplikacione të bazuara në tema. Procesi është i njëjtë me instalimin e çdo miniaplikacioni tjetër, por duke zgjedhur miniaplikacionin nga aplikacioni Photo Widget: E thjeshtë.

Tani, ne duhet zhvendosni të gjitha aplikacionet origjinale në një dosje dhe filloni të përdorni shkurtoret që janë krijuar. Nëse nuk ju pëlqen si doli, thjesht duhet të fshini profilin që keni instaluar.

Aplikim na lejon të instalojmë profile të ndryshme për të kombinuar dizajne të ndryshme ikonash dhe miniaplikacionesh.

Si të hiqni ikonat e aplikacioneve që kemi instaluar

Nëse jemi të lodhur nga aspekti i ri që shfaq iPhone-i ynë ose nuk është ai që prisnim, për të hequr të gjitha ikonat e reja, thjesht duhet të fshijmë profilin që kemi instaluar (kur fshijmë profilin, shkurtoret e krijuara me profilin do të fshihen, jo aplikacioni).

fshini profilin, ne duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

Fshi ikonat e profilit të iPhone

 • Ne kemi qasje në settings të pajisjes sonë dhe më pas në i përgjithshëm.
 • Tjetra, klikoni në VPN dhe menaxhimi i pajisjes dhe pastaj ne kokëposhtë.
 • Fshi profilin.

Ku të shkarkoni ikonat për iOS

ikona falas për iPhone

Nëse ju doni ndryshoni ikonat e aplikacioneve që zakonisht përdorni për të tjera të ngjashme, duhet t'i hidhni një sy ueb-it ikonat e aplikacioneve macOS.

Në këtë faqe interneti do të gjeni më shumë se 12.000 ikona të të gjitha llojeve, aplikacionet iOS dhe macOS, Windows dhe Android dhe të gjitha të disponueshme për shkarkim plotësisht pa pagesë.

Të gjitha ikonat janë klasifikuar sipas kategorive dhe, përveç kësaj, na lejon të kryejmë kërkime sipas emrave të aplikacioneve ose sistemeve operative.

Ikonat e se shkarkoni në formatin .icns direkt në aplikacionin Photos.

Flaticon - ikona për iPhone

Një tjetër faqe interneti interesante për shkarko paketat e ikonave për të personalizuar aplikacionet e iPhone-it tonë, ne e gjejmë atë në lajthim. Megjithëse kërkohet regjistrimi për të shkarkuar ikonat, shumë prej tyre janë të disponueshme falas.

Ikonat shkarkohen në formatin .png, kështu që ato do të ruhen direkt në aplikacionin Photos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.