ShazamKit lejon zhvilluesit të integrojnë Shazam në aplikacionet e tyre

Shazam rinovon modelin e aplikimit të tij

Një nga sukseset më të mëdha për sa i përket aplikacioneve është padyshim Shazam. Ky aplikacion ju lejon të dalloni se çfarë këngë dëgjohet duke regjistruar vetëm një fragment të vogël edhe me zhurmë në sfond. Kjo është arritur falë një teknologjie krahasimi midis një katalogu të madh me miliona këngë. Në vitin 2017 Apple bleu kompaninë dhe që atëherë ajo ka integruar të gjithë teknologjinë e saj në sistemet e saj operative. Tani është koha ta heqim përtej iOS dhe iPadOS duke e lansuar kompleti i zhvillimit ShazamKit, i cili lejon zhvilluesit zbatoni teknologjinë brenda aplikacioneve tuaja, madje edhe me zhvilluesit e Android.

Apple krijon një komplet zhvillimi për të njohur muzikën: ShazamKit

Zhvilloni funksione në aplikacionet tuaja duke njohur muzikë dhe në mënyrë të përsosur lidhni përdoruesit me katalogun e muzikës Shazam. ShazamKit ju lejon të pasuroni përvojën tuaj të aplikacionit duke i lejuar përdoruesit të zbulojnë emrin e një këngë, të cilët e kënduan atë, zhanrin dhe më shumë. Mësoni se ku u gjet ndeshja në këngë për të sinkronizuar përmbajtjen me përvojat e përdoruesit.

kjo komplet zhvillimi Nuk ka të bëjë vetëm me Shazam dhe njohjen e muzikës. Shkon shumë më tej: do të mbajë teknologjinë që përdor Shazam për aplikacionet e zhvilluesve. Me fjalë të tjera, zhvilluesi tani është në gjendje të gjenerojë bibliotekat e tyre të tingullit dhe t'i integrojë ato në një sistem të ngjashëm me Shazam. Në mënyrë që të personalizoni përvojën e aplikacioneve tuaja.

Artikulli i lidhur:
Kjo është mënyra se si Apple ka mbrojtur sekretet e softuerit të saj këtë WWDC 2021

Për më tepër, nuk është e nevojshme që muzika të luhet jashtë dhe të përdorë mikrofonët e pajisjes për ta regjistruar, por përkundrazi mund të regjistrohet në nivel lokal, një përparim i zbatuar nga Apple në versionet më të fundit të sistemeve të saj operative.

Me këtë manovër të shkëlqyeshme të nisjes nga kompleti ShazamKit, Apple përfundon një udhëtim të gjatë të fuqizimit dhe amplifikimit teknologjik të një teknologjie që i kushtoi Big Apple më shumë se 400 milion dollarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.