Katër mënyrat se si një Apple Watch mund t'ju shpëtojë jetën

Pritet që Apple Watch Series 8 të dalë në shtator dhe të dihet nëse sjell sensorin e ri të matja e temperaturës së trupit, Pjesa tjetër e sensorëve që sjell kjo pajisje nënkuptojnë se në kyçin e dorës kemi një kompjuter të vogël, një asistent dhe një shpëtimtar. Duke marrë parasysh që është krijuar si një shtesë e iPhone dhe tani e shohim si një vegël që mund të ndihmojë përdoruesin e saj në situata shumë të vështira dhe ndonjëherë serioze. Ka katër mënyra që një Apple Watch mund të na shpëtojë dhe ne do t'jua themi tani.

Të flasësh për Apple Watch do të thotë të flasësh për një pajisje me funksione të jashtëzakonshme dhe një projeksion të mrekullueshëm. Ne filluam të kishim një orë që shënonte vetëm mesazhet tona dhe pak më shumë, kështu që tani mund të kemi një pajisje në kyçin tonë të dorës që, të paktën në SHBA, po përdoret nga mjekët për të kontrolluar nga distanca shëndetin e disa pacientëve. Të shumta janë lajmet se si ora i ka shpëtuar jetën këtij apo atij personi tjetër dhe në mënyra të ndryshme. Në fakt, ekzistojnë katër faktorë ose parametra që ora mat vazhdimisht dhe Nëse diçka shkon keq, ai do të fillojë punën. Ato janë këto:

Zbulimi i rënies

Apple Watch ka sensorë që Ata zbulojnë se përdoruesi ka pësuar një goditje dhe ka rënë. Kjo në kushte normale mund të mos jetë e rrezikshme, por në të tjerat, përdoruesi mund të jetë i shtrirë në tokë pa ndjenja ose i bllokuar pa qenë në gjendje të kërkojë ndihmën e nevojshme. Kjo i ndodhi, për shembull, një fermeri në Nebraska, i cili në moshën 92-vjeçare ra nga shkallët ku po punonte. Ora zbuloi atë rënie dhe automatikisht, duke qenë se përdoruesi nuk mund ta anulonte paralajmërimin, ai dërgoi një sinjal shqetësimi te numrat e programuar paraprakisht. Kjo dhe Siri ishin vendimtare që komunikimi të ishte i rrjedhshëm dhe shërbimet e urgjencës mund ta shpëtonin.

Funksioni de zbulimi i rënies është në dispozicion në model SE dhe nga Seria 4. Nëse zbulohet një rënie, ora jep një alarm dhe shfaq një alarm. Mund të zgjedhim të kontaktojmë shërbimet e urgjencës ose të injorojmë mesazhin e alarmit duke shtypur kurorën dixhitale, duke prekur Mbyll në këndin e sipërm majtas ose duke zgjedhur "Jam mirë". Po aq e thjeshtë sa, hapni aplikacionin Apple Watch në iPhone–>Ora ime–>SOS–>Aktivizo ose çaktivizo zbulimin e rënies. Nëse zbulimi i rënies aktivizohet, ne mund të zgjedhim midis "Gjithmonë aktiv ose Vetëm gjatë stërvitjes".

matja e rrahjeve të zemrës

Ndoshta një nga funksionet më të veçanta të Apple Watch është ky. Të aftësia për të matur automatikisht dhe rregullisht gjatë ditës, në sfond, rrahjet e zemrës së përdoruesit. Në këtë mënyrë nëse gjeni ndonjë shenjë të çuditshme do të njoftohemi me mesazh. Një nga matjet që bën është rrahjet maksimale dhe minimale të zemrës. Nëse i kalon pragjet, diçka nuk është në rregull dhe do t'ju njoftojë.

Kjo ndodhi me Keith Simpson, i cili, duke u ndjerë i sëmurë, përdori Apple Watch të blerë së fundi dhe e paralajmëroi atë se rrahjet e zemrës suaj ishin anormalisht të ulëta dhe se ai duhet të kërkojë ndihmë mjekësore. Në spital ata hoqën disa mpiksje gjaku që ndoshta do të kishin çuar në një përfundim fatal.

L njoftimet për rrahjet e zemrës mund të aktivizohet kur aplikacioni Freq. kardiake se hapet për herë të parë në Apple Watch, ose nga iPhone në çdo kohë tjetër. Për atë:

Në iPhone, ne hapim aplikacionin Apple Watch–>Ora ime–>Zemra–> Frekuenca. kartelë. dhe zgjidhni një vlerë për BPM (rrahje në minutë)–>Trokitni lehtë mbi Freq. kartelë. Lëvizni poshtë dhe zgjidhni një vlerë BPM.

Siri dhe rezistenca ndaj ujit e Apple Watch

Siri

Falë kapacitetit të energjisë aktivizoni siri Vetëm me komanda zanore dhe madje duke ngritur kyçin e dorës dhe duke e afruar orën me fytyrën, mund të komunikojmë me kë të duam ose të dërgojmë një mesazh, apo çdo funksion tjetër që na vjen në mendje. Ne zakonisht e përdorim atë për të shkruar diçka ose për të krijuar një takim të ri në kalendar. Megjithatë, ne mund ta përdorim atë për shumë më tepër. Kjo i ndodhi William Rogers ishte duke bërë patinazh në lumin Salmon Falls kur ai ra në ujin e ngrirë. Me Siri dhe falë aftësisë për të punuar në kushte ekstreme, Ai ishte në gjendje të thërriste shërbimet e urgjencës dhe ata mund ta shpëtonin. 

Nga rruga, nëse zakonisht laheni me të, mos harroni se më vonë është një ide e mirë largoni çdo ujë që mund të ketë mbetur. 

Alarmi i parregullt i ritmit të zemrës

Një tjetër nga funksionet që ka Apple Watch në pjesën e zemrës është aftësia për të matur ritmin e zemrës. Ne kemi mundësinë e një elektrokardiograme, por në mënyrë të rregullt dhe disa herë në ditë, mat ritmin tonë. Nëse ora zbulon se diçka nuk është në rregull, ajo na tregon. Nëse ritmi nuk është sinus, domethënë, midis 60 dhe 100 rrahje në minutë, ne mund ta gjejmë veten përballë një sëmundjeje. Injorimi i saj nuk është një ide e mirë.

Bëj si Chris Mint, atë pas marrjes paralajmërime për fibrilacion të mundshëm atrial nga Appel Watch, ai shkoi te mjeku dhe u diagnostikua me dy valvula të zemrës që nuk punonin siç duhet. Kjo e shpëtoi atë nga një atak në zemër ose më keq.

Mos harroni se duhet ta keni gjithmonë të përditësuar Apple Watch në mënyrë që të keni përmirësimet më të fundit në këtë fushë. Në iPhone, ne hapim Aplikacioni shëndetësor–>Eksplore–>Zemra–>Njoftimet për pulsin e parregullt. Pasi të aktivizohet, mund të aktivizoni ose çaktivizoni njoftimet e rrahjeve të parregullta të zemrës nga aplikacioni Apple Watch në iPhone.

Duket se është një opsion i mirë, sepse nuk është më vetëm diçka që na tregon kohën. Është një asistent i vërtetë dhe kujdeset për ne ditë pas dite me matjet dhe sensorët e tij. Shpresojmë që Seria 8 të inkorporojë sensorin e shëndetit të trupit, shumë i dobishëm në shumë raste dhe që do të plotësohet nga sensorët e tjerë, duke dhënë lexime më të sakta për secilin prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.